Menu

Miniony miesiąc był trzecim najgorętszym lipcem w historii UE

Miniony miesiąc był trzecim najgorętszym lipcem w historii UE
Cieplejsze były jedynie lipce w 2019 i 2016 roku. (Fot. Getty Images)
Według naukowców pracujących w ramach należącego do UE programu obserwacji Ziemi Copernicus, miniony miesiąc był trzecim najcieplejszym lipcem w historii. Niezwykle wysokie temperatury rejestrowano od Finlandii po USA. Cieplejsze były jedynie lipce w 2019 i 2016 r.
Reklama
Reklama

Badacze wykazali, że ostatnie siedem lat było najgorętszym okresem w historii badań temperatury, a za jej wzrost odpowiada przede wszystkim wzmożona emisja gazów cieplarnianych zmieniająca klimat Ziemi.

"Kiedy popatrzymy na temperatury na świecie, widzimy oczywiście wahania z roku na rok, nawet z miesiąca na miesiąc. Ostatecznie jednak trend ocieplenia jest wyraźny w większości regionów na świecie" - wyjaśniła Freja Vamborg, prowadząca analizy.

Program Copernicus gromadzi dane dotyczące temperatur od 1950 r., ale zestawia się je z rejestrami istniejącymi od połowy XIX w.

W lipcu obecnego roku wiele regionów zostało poszkodowanych przez ekstremalne warunki pogodowe, co potwierdza ustalenia naukowców, że globalne ocieplenie wywołuje fale silnych upałów, które prowadzą do obfitych opadów deszczu.

Przez rekordowe upały w USA i Kanadzie, które zaczęły się w czerwcu, zginęły setki osób, a w pasie zachodniego wybrzeża wciąż trwa walka z pożarami. W Chinach, Belgii i Niemczech opady deszczu doprowadziły do śmiertelnych w skutkach powodzi, a Turcja, Grecja i Bułgaria zmagają się z pożarami.

Czytaj więcej:

Śmiertelne upały w Kanadzie. "Zmarły setki osób"

W Niemczech więcej zgonów. Winne upały, nie koronawirus

Niemcy: Rośnie bilans ofiar powodzi, zginęło łącznie 156 osób

Ponad 40 stopni w UK? Naukowcy ostrzegają przed skutkami zmiany klimatu

Badanie: Rekordowe upały będą występowały nawet siedem razy częściej

Rekordowe upały na południu Europy. Grecja powołuje nowy urząd

Grecja: Największe od ponad 30 lat upały. Płoną lasy i domy

  Komentarze
  • Jajca
   5 sierpnia, 22:26

   Pizdzi Jak za cara teraz

  • Kasia
   6 sierpnia, 10:11

   tymczasem w Anglii temperatura przekroczyla 22 stopnie przez tydzien w ciagu ostatnich 6 tygodni lol dobra pogoda do pracy!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama