Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Milion dolarów nagrody za pomoc w schwytaniu syna Osamy bin Ladena

Milion dolarów nagrody za pomoc w schwytaniu syna Osamy bin Ladena
29-letni Hamza bin Laden figuruje na "czarnej liście" terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla USA. (Fot. rewardsforjustice.net)
Departament Stanu USA ogłosił, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena, Hamzy może liczyć na nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów. W ocenie amerykańskiej dyplomacji, Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy.
Reklama

29-letni Hamza bin Laden figuruje od dłuższego czasu na "czarnej liście" terrorystów islamskich stanowiących zagrożenie dla interesów USA. W ostatnim okresie stał się bardziej aktywny niż dotychczas - zauważa agencja AFP.

"Od sierpnia 2015 r. opublikował cały szereg nagrań w mediach społecznościowych, w których nawoływał do ataków przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich zachodnim sojusznikom. Groził też, że zaatakuje USA w odwecie za śmieć swego ojca w maju 2011 r." - zaznaczono w komunikacie Departamentu Stanu.

W lipcu 2016 r. Hamza bin Laden zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. Jak podał amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów, w nagraniu audio pt. "Wszyscy jesteśmy Osamami" Hamza zapowiadał, że globalna walka przeciwko Stanom Zjednoczonym będzie kontynuowana. 

W lipcu 2016 r. Hamza zagroził Stanom Zjednoczonym, że dokona zemsty za zamordowanie ojca. (Fot. Getty Images)

W ocenie ekspertów, zajmujących się zwalczeniem terroryzmu islamskiego, 29-latek kieruje obecnie grupą Ansar al-Furqan, do której dołączają najbardziej zagorzali i bezwzględni zwolennicy Państwa Islamskiego, zaprawieni w bojach w Syrii.

Z prywatnych listów, do jakich w 2015 r. dotarła agencja AFP wynika, że Osama bin Laden od dawna planował dla swego syna przywódczą rolę w Al-Kaidzie.

Przed zamachami z 11 września Hamza przebywał z ojcem i rodziną w Afganistanie, a następnie w Pakistanie, dokąd przeniosło się kierownictwo Al-Kaidy po amerykańskiej inwazji pod Hindukuszem.

Osama bin Laden został zabity 1 maja 2011 r. w Pakistanie przez komandosów z wyspecjalizowanej jednostki Navy SEALs. Przywódca Al-Kaidy był ścigany przez służby wielu krajów przez dekadę w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 r.

Wśród materiałów, jakie grupa, która zlikwidowała Osamę, przywiozła do USA, znalazł się też film z wesela Hamzy, które odbyło się najprawdopodobniej w Iranie. Dzięki temu nagraniu, udało się ustalić jego wizerunek jako dorosłego mężczyzny.

Trudno ustalić, czy Hamza bin Laden przebywa obecnie w Iranie, Syrii czy w Afganistanie - pisze AFP. Stąd apel Departamentu Stanu i nagroda - konkluduje.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama