Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkańcy UK mogą dostać od Facebooka wysokie odszkodowanie

Mieszkańcy UK mogą dostać od Facebooka wysokie odszkodowanie
Czyim zwycięstwem zakończy się bezprecedensowy pozew Wielkiej Brytanii wobec internetowego giganta? (Fot. Chesnot/Getty Images)
W Wielkiej Brytanii został złożony pozew o wielomiliardowe odszkodowanie przeciw Facebookowi, a jeśli zakończy się pomyślnie, to ponad 44 miliony osób otrzyma odszkodowanie za 'nieuczciwe' warunki i zasady stawiane użytkownikom – donoszą brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Ekspert do spraw praw ochrony konkurencji dr Liza Lovdahl Gormsen złożyła pozew zbiorowy przeciwko spółce macierzystej Facebooka - Meta, w Trybunale Apelacyjnym ds. Konkurencji w Londynie. Oskarża giganta technologicznego o nadużywanie swojej dominacji na rynku i domaga się minimum £2,3 mld odszkodowania.

W pozwie argumentuje, że Facebook wykorzystał swoją dominującą pozycję na rynku i zmusił użytkowników do wyrażenia zgody na warunki, które następnie umożliwiły firmie generowanie miliardowych przychodów dzięki wykorzystaniu danych tych osób, podczas gdy one same nie otrzymały żadnych korzyści z tego tytułu, co w pozwie określono jako "naruszenie prawa konkurencji".

Pozew ten (pierwsze tego typu roszczenie skierowane wobec firmy Meta w Wielkiej Brytanii) ma na celu uzyskanie odszkodowania dla tych użytkowników Facebooka w Wielkiej Brytanii, którzy w okresie od 1 października 2015 r. do 31 grudnia 2019 r. skorzystali z serwisu przynajmniej raz – szacuje się, że jest to ponad 44 miliony osób.

Strona skarżąca dowodzi, że w latach 2015-2019 Facebook gromadził dane zarówno w obrębie własnej platformy, jak i poza nią, wykorzystując mechanizmy takie jak Facebook Pixel, czyli narzędzie reklamowe, które może być używane przez strony trzecie do monitorowania zachowania użytkowników na ich stronach.

W pozwie stwierdzono, że Facebook poprzez swoją dominację na rynku narzucił brytyjskim użytkownikom warunki, które umożliwiły gromadzenie danych.

"Składam pozew, którego celem jest uzyskanie miliardów funtów odszkodowania dla 44 milionów Brytyjczyków, których dane były wykorzystywane przez Facebooka" – wyjaśniła Dr Lovdahl Gormsen.

"Ludzie uzyskują dostęp do naszej oferty za darmo. Wybierają nasze usługi, ponieważ dzięki nam czerpią korzyści. Mają też znaczną kontrolę nad tym, jakimi informacjami dzielą się na platformach Meta i z kim. Dużo zainwestowaliśmy, aby stworzyć narzędzia, które im to umożliwiają" – oświadczył w odpowiedzi rzecznik Meta.

Czytaj więcej:

"Washington Post": Facebook przez lata promował "najgorsze" treści

"Washington Post": Facebook przyczynił się do "społecznej wojny domowej" w polskiej polityce

Haugen znowu uderza w Facebooka: "Zagraża zdrowiu i dobrobytowi obywateli"

Sygnalistka Facebooka ostrzega przed nowym projektem Zuckerberga

  Komentarze
  • SA
   15 stycznia, 22:11

   juz czekam na kase, wyliczylem ze wypadnie 57 funta na leba (2.3 mld podzielic przez 44 mln) , tylko nie wiem czy wyplaca bo sie nie podpisalem pod pozwem zbiorowym

  • Ozi
   16 stycznia, 12:31

   Miejscem właściwym dla złożenia pozwu jest Sąd w USA. Gdzie Facebooka jest oficjalnie zajestrowany. Bo problem jest taki że UK sąd może żądać pieniądze tylko z spraw rozpatrzonych na terenie UK. Sprawa nawet jeśli była by wygrana przed sądem USA to prawo UK wyklucza możliwość ściągnięcia tych pieniędzy do UK. Więc nikt nie dostanie ani grosza.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2022
  GBP 5.5377 złEUR 4.6558 złUSD 4.4379 złCHF 4.4542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama