Menu

Miasto Gdańsk laureatem nagrody Księżnej Asturii

Miasto Gdańsk laureatem nagrody Księżnej Asturii
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Oviedo. (Fot. Getty Images)
'Dzisiaj Gdańsk jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia' - podkreślił król Hiszpanii Filip VI podczas wręczenia nagrody Księżnej Asturii miastu Gdańsk. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymał m.in. Berlin i Instytut Yad Vashem.
Reklama

Ceremonia wręczenia nagrody księżnej Asturii odbyła się w piątek wieczorem w Oviedo.

„Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur" - przypomniał podczas uroczystości król Hiszpanii Filip VI.

Treść przemówienia monarchy hiszpańskiego przekazał mediom rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel.

"Dzisiaj (Gdańsk) jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność" - podkreślił król Filip VI.

Nagrodę odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Nagrodę dla Gdańska odebrała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. (Fot. Getty Images)

Miasto Gdańsk zostało laureatem nagrody Księżnej Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda. W uzasadnieniu swojej decyzji jury nagrody stwierdziło m.in., "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

W ubiegłych latach laureatami nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda (de la Concordia) były m.in.: Unia Europejska, fundacja SOS Wioski Dziecięce, miasto Berlin, Instytut Yad Vashem oraz UNICEF.

Nagroda Księżnej Asturii w krajach hiszpańskojęzycznych cieszy się uznaniem podobnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach. W tym roku wyróżnieni zostali również: w kategorii sztuka - Peter Brook, w kategorii komunikacja i nauki społeczne - Muzeum Prado w Madrycie, w kategorii współpraca międzynarodowa - Salman Khan, w kategorii sport - Lindsey Vonn, w kategorii literatura - Siri Hustvedt, w kategorii nauki społeczne - Alejandro Portes, w kategorii badania naukowe i techniczne - Joanne Chory oraz Sandra Myrna Diaz.

Każdy z laureatów nagrody Księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miro i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro.

Hiszpańska rodzina królewska przybywa na uroczystość. (Fot. Getty Images)

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama