Menu

Meghan Markle namawia do udziału w wyborach prezydenckich w USA

Meghan Markle namawia do udziału w wyborach prezydenckich w USA
Meghan Markle słynie z łamania konwenansów i dworskiej etykiety. Teraz namawia do głosowania w wyborach. (Fot. PAP/EPA)
Żona księcia Harry’ego wyznała, że będzie głosować w zbliżających się wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jej decyzja pozostaje w sprzeczności z obowiązującą w brytyjskiej rodzinie królewskiej tradycją nieangażowania się w sprawy dotyczące polityki. Dla księżnej, która postanowiła niedawno opuścić dwór i osiedlić się w Ameryce, możliwość głosowania jest niezwykle istotna.
Reklama

Meghan Markle i książę Harry wciąż budzą ogromne emocje. Choć zrzekli się funkcji wyższych rangą członków rodziny królewskiej i wyjechali z Wielkiej Brytanii, media wciąż żywo interesują się ich poczynaniami. Według najświeższych informacji, Meghan i Harry kupili niedawno dom w Santa Barbara, w którym zamieszkali wraz z rocznym synkiem Archiem. Markle, która przed ślubem angażowała się w działalność charytatywną i propagowała idee feminizmu, postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat głosowania w wyborach, które postrzega jako swój obywatelski obowiązek.

Urodzona i wychowana w Los Angeles była księżna Sussex poinformowała właśnie, że zamierza oddać głos w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się 3 listopada. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że według tradycji brytyjska rodzina królewska, z którą Meghan wciąż jest związana za sprawą małżeństwa z księciem Harrym, pozostaje neutralna politycznie. Członkowie królewskiej familii zwyczajowo nie głosują zatem w wyborach – mimo że nie reguluje tego żaden prawny przepis. "Jako głowa państwa królowa musi zachować ścisłą neutralność w sprawach politycznych" – możemy przeczytać na stronie internetowej rodziny królewskiej.

Decyzja Meghan nie powinna jednak zaskakiwać. Pełniąc funkcję księżnej Sussex dała się poznać jako kobieta o wyrazistych poglądach, a jej nonszalanckie podejście do dworskiej etykiety stało się wręcz legendarne. Teraz, gdy żyje z dala od królewskiego dworu i czyhających na nią na każdym kroku brytyjskich tabloidów, ma znacznie większą swobodę w angażowaniu się w sprawy, w które pragnie się zaangażować – jak choćby głosowanie w wyborach.

"Wiem, jak to jest mieć głos, ale wiem też, jak to jest czuć się pozbawioną głosu. Wiem również, jak wiele kobiet i mężczyzn narażało swe życie po to, byśmy teraz mogli zostać wysłuchani. Głosowanie to nasze podstawowe prawo i szansa na to, by każdy głos został usłyszany. Jeden z moich ulubionych cytatów, do którego często wracamy z mężem, to słowa Kate Sheppard, przywódczyni ruchu sufrażystek w Nowej Zelandii: Nie myśl, że twój pojedynczy głos nie ma większego znaczenia. Deszcz, który odświeża spaloną ziemię, składa się z pojedynczych kropel. Dlatego głosuję" – wyjaśniła Markle w rozmowie z magazynem "Marie Claire".

Dla żony księcia Harry’ego udział w wyborach jest istotny również ze względu na jej feministyczne poglądy. Opowiedziała o tym przed dwoma laty podczas wizyty w Nowej Zelandii. "Tak, prawa wyborcze kobiet są związane z feminizmem, a w feminizmie chodzi o sprawiedliwość. W udziale w wyborach istotne jest nie tylko samo prawo do głosowania, ale także to, co ono oznacza: to podstawowe i fundamentalne prawo człowieka do dokonania wyboru dotyczącego przyszłości jego społeczności. To posiadanie głosu i bycie pełnoprawną częścią świata, do którego należymy" – wyjaśniła wówczas.

Choć Meghan nie zdradziła, na kogo zamierza oddać swój głos, można domniemywać, że nie poprze Donalda Trumpa, o którym wypowiadała się w przeszłości bardzo krytycznie. Oskarżyła go m.in. o mizoginię i tworzenie podziałów w Ameryce.

Czytaj więcej:

Meghan i Harry odcinają się od książki na ich temat

Harry i Meghan "stracili szansę" na powrót do królewskiego życia

Ojciec Meghan Markle apeluje do swojej córki, by nie użalała się nad swym losem

Meghan Markle otrzymała życzenia urodzinowe od rodziny królewskiej

Meghan wygrała sprawę w sądzie o ochronę tożsamości przyjaciółek

  Komentarze
  • Eh
   12 sierpnia, 13:20

   Ona i etykieta, chyba od piwa w najlepszym przypadku

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama