Menu

Media w UK: Zachowanie węgierskich kibiców przyćmiło słaby mecz Anglii

Media w UK: Zachowanie węgierskich kibiców przyćmiło słaby mecz Anglii
"The Guardian" pisze o "spektaklu zaciekłości, który rozegrał się za pomocą pięści węgierskich ultrasów". (Fot. Marc Atkins/Getty Images)
Bezbarwny występ reprezentacji Anglii w eliminacyjnym meczu piłkarskich mistrzostw świata z Węgrami został przyćmiony przez zamieszki wywołane na Wembley przez kibiców gości - pisze dzisiaj brytyjska prasa.
Reklama
Reklama

"Niestety, ten mecz zostanie zapamiętany bardziej z powodu wydarzeń poza boiskiem, a dochodzenie jest nieuniknione. Nawet krótkowzroczni urzędnicy FIFA z pewnością mogli dostrzec, że ich zaniechanie w nałożeniu odpowiedniej kary na tak problematycznych kibiców, jak Węgrzy po prostu zachęciło ich do dalszych chuligańskich zachowań" - komentuje "The Times".

Jak relacjonuje dziennik, węgierscy kibice najpierw wygwizdali angielskich piłkarzy, którzy w rytualnym antyrasistowskim geście przyklęknęli przed rozpoczęciem meczu, a następnie przez całe jego trwanie z węgierskiego sektora płynęła żółć. Gdy około 20 policjantów pojawiło się w węgierskim sektorze, reagując na rasistowskie obelgi wobec stadionowego stewarda, węgierscy kibice zaatakowali ich, rzucając się na nich z pięściami, kopiąc, zmuszając policję do wycofania się na płytę boiska.

"Zarzuty dyscyplinarne są nieuniknione. Ciekawe, czy w obliczu seryjnych winowajców na Węgrzech FIFA będzie tym razem twarda. Nie wstrzymujcie oddechu. FIFA prawdopodobnie będzie bardziej się przejmować odpaleniem racy" - ironizuje "The Times".

Inna gazeta, "Daily Telegraph", przypomina, że zaledwie miesiąc wcześniej, w pierwszym meczu tych zespołów, czarnoskórzy angielscy piłkarze byli przez całe spotkanie znieważani w Budapeszcie i zwraca uwagę, że pomimo aktów przemocy i sprzeciwu wobec przyklęknięcia, po gwizdku kończącym mecz węgierscy piłkarze podeszli do swoich kibiców, aby bić brawo i świętować.

"Przyjechaliśmy ma mecz piłki nożnej. To, co dostaliśmy, gdy hymny ledwo wybrzmiały, to 10 minut brutalnego zderzenia kultur na trybunach Wembley. Był to spektakl zaciekłości, który rozegrał się za pomocą pięści węgierskich ultrasów i czegoś, co wyglądało momentami jak samotny funkcjonariusz policji metropolitalnej (słabiej uzbrojony) wymachujący swoją pałką liberalnej sprawiedliwości" - pisze "The Guardian".

Również ta gazeta, przypominając, że to kolejny w ostatnim czasie incydent z udziałem węgierskich kibiców, kwestionuje skuteczność sankcji wymierzanych przez FIFA i UEFA.

"Niektórzy zapytają, dlaczego, skoro Węgrom nakazano rozegranie ostatniego meczu u siebie przy pustych trybunach za obrażanie czarnoskórych piłkarzy Anglii, uznano za dopuszczalne, by tysiące Węgrów zgromadziły się, by oglądać mecz piłki nożnej w Londynie. Piłka nożna mówi głośno o przepisach, o powiedzeniu nie rasizmowi. Jej włodarze za każdym razem wyrażają swój szok, a jednocześnie przytulają się do najbliższego obskurnego dyktatora. Jest to śmieszne i obraźliwe udawanie" - komentuje "The Guardian".

Czytaj więcej:

El. MŚ 2022: Wygrane Polski, Anglii i Albanii. Dania krok od mundialu

El. MŚ 2022: Przerwana seria Brazylii, kolejny gol Messiego

Niemcy z biletem do Kataru. Awansowali na mundial jako pierwsi

Niepokonana Dania z awansem na mundial w Katarze

  Komentarze
  • Legionista
   13 października, 22:05

   Ja tam widzę i słyszę samych Polaków

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama