Menu

Media w UK: Partia Pracy proponuje złe rozwiązania realnych problemów

Media w UK: Partia Pracy proponuje złe rozwiązania realnych problemów
"The Times": Propozycja Partii Pracy, aby przenieść wszystkie te sektory pod kontrolę państwa, nie jest rozwiązaniem. (Fot. Twitter/@The Times)
Brytyjska prasa, z wyjątkiem tytułów tradycyjnie popierających Partię Pracy, bardzo sceptycznie komentuje dzisiaj program wyboczy tego ugrupowania, podkreślając, że choć problemy, na które zwraca uwagę, są realne, to proponowane rozwiązania - błędne.
Reklama

Przedstawiony wczoraj "manifest Partii Pracy jest niczym więcej niż strategią wprowadzenia socjalizmu w kraju. Połączenie karnych podwyżek podatków, daleko idącej nacjonalizacji i rezygnacji z thatcherowskiej reformy związków zawodowych cofa zegar o 40 lat. Wraz z ogromną ekspansją państwa - opartą na wydatkach sięgających 6 proc. dochodu narodowego - plany Partii Pracy są receptą na całkowity upadek gospodarczy" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Financial Times".

Dziennik przyznaje, że są w gospodarce obszary, które wymagają naprawy, bo po dziewięciu latach prowadzonych przez konserwatystów oszczędności realne zarobki nadal nie wróciły do poziomu sprzed kryzysu, rośnie liczba bezdomnych, zaś wymiar sprawiedliwości, opieka społeczna czy władze lokalne są w złym stanie. Przyznaje też, że sprywatyzowane koleje czy wodociągi nie dostarczają usług na zadowalającym poziomie.

"Jednak praktycznie wszystkie recepty Partii Pracy na zmierzenie się z tymi wyzwaniami są błędne. Grzechem pierworodnym Corbyna jest to, że uznaje prywatne przedsiębiorstwo za zło konieczne, którym trzeba się zająć, a nie za część rozwiązania problemów, które zidentyfikowała jego partia. Atak na biznes jest atakiem na tworzenie bogactwa" - podkreśla "FT".

"Financial Times": Pany Partii Pracy są receptą na całkowity upadek gospodarczy. (Fot. Twitter/@Financial Times)

"Brytyjska gospodarka nie jest zepsuta. Okazała się niezwykle odporna na niepewność związaną z Brexitem. Plany laburzystów gwałtownie zwiększyłyby ryzyko dla gospodarki. Była okazja na przedstawienie odpowiedzialnego centrolewicowego programu, mającego na celu przywrócenie sprawiedliwości i równych możliwości, odbudowę usług publicznych i zachowanie zachęt dla sektora prywatnego, ale Corbyn jej nie wykorzystał" - konkluduje "FT".

W podobnym tonie utrzymany jest komentarz redakcyjny dziennika "The Times", który pisze, że trudno jest wyolbrzymić radykalizm przedstawionego programu laburzystów.

"Rzeczywiście są liczne dowody na to, że wielu wyborców jest głodnych zmian. Czym było głosowanie za Brexitem, jeśli nie krzykiem wściekłości tych, którzy czuli się pozostawieni z tyłu przez gospodarkę przekształconą przez kryzys finansowy, nowe technologie i presję demograficzną? Ataki Partii Pracy na elity i partykularne interesy są echem tych wypowiadanych przez wielu brexiterów" - pisze "The Times".

Gazeta również uważa, że w niektórych przypadkach niezadowolenie opinii publicznej z sektorów, które laburzyści chcą upaństwowić, jest uzasadnione. Bo wprawdzie wraz z przejściem firm kolejowych, energetycznych czy telekomunikacyjnych w prywatne ręce zwiększyły się inwestycje i poprawiła się jakość usług, zarazem wzrosły pensje zarządów, dywidendy dla akcjonariuszy - i rachunki dla klientów. Partia Konserwatywna była natomiast w ostatnich latach zbyt zajęta Brexitem, by zmierzyć się z tym problemem.

"Niemniej jednak propozycja Partii Pracy, aby przenieść wszystkie te sektory pod kontrolę państwa, nie jest rozwiązaniem. Istnieje silne uzasadnienie, aby uregulować na nowo te obszary, tak aby rynek działał skuteczniej. Ale ponura historia własności publicznej w Wielkiej Brytanii sugeruje, że branże te znalazłyby się pod polityczną presją, aby podnosić płace i obniżać rachunki klientów, zmniejszając zyski i cierpiąc z braku inwestycji. Co gorsza, nacjonalizacja obciąży kraj dużym zadłużeniem, co będzie testowaniem zaufania rynku i spowoduje wzrost stóp procentowych" - podkreśla "The Times".

Jako dobrą wiadomość dziennik ocenia to, że niewiele wskazuje, by program laburzystów miał zostać zrealizowany, bo według sondaży partia ta nie ma szans na samodzielne rządy, a "trudno sobie wyobrazić, by inne partie pozwoliły mniejszościowemu rządowi Partii Pracy na wprowadzenie w życie tak rujnującej polityki".

Czytaj więcej:

Corbyn: Nie będzie referendum w Szkocji w pierwszej kadencji laburzystów

Laburzyści obiecują darmowe przeglądy dentystyczne dla mieszkańców UK

Sondaż: Johnson nieznacznie wygrał debatę z Corbynem

Pierwsza debata Johnson-Corbyn: Bez wpadek i bez nowości

Partia Pracy zapowiada w programie wyborczym "radykalną zmianę"

  Komentarze
  • Przemko
   23 listopada 2019, 09:20

   Gdybym tu nie mieszkał, to chętnie bym życzył angolom tego komucha u władzy. Karma by powrócila - za 1939 i za jalte.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości