Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media sfrustrowane impasem politycznym w sprawie Brexitu

Media sfrustrowane impasem politycznym w sprawie Brexitu
Media krytycznie oceniają chaos jaki towarzyszy brexitowym negocjacjom. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie media krytycznie komentują dziś kryzys polityczny wokół planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wyrażając swoją frustrację faktem, że w ciągu tysiąca dni od czasu referendum z 2016 roku posłowie nie wypracowali porozumienia.
Reklama

Dzisiaj mija 1 000 dni od referendum w sprawie członkostwa w UE, które odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Kraj nadal jest pogrążony w kryzysie politycznym w obliczu trwającego impasu wokół warunków wyjścia ze Wspólnoty, do którego pierwotnie miało dojść 29 marca.

"Tysiąc dni niekompetencji, zdrad i teraz narodowego upokorzenia. Jak zwycięstwo przekształciło się w coś takiego?" - pytał w komentarzu redakcyjnym eurosceptyczny "Daily Mail".

"Kiedy 17,4 miliona osób zagłosowało za wyjściem przy najwyższej od 24 lat frekwencji na poziomie 72 proc., dali oni rządowi najwyższy mandat demokratyczny w brytyjskich historii. (...) Jednoznacznie ignorując niestosowne bombardowanie straszliwymi opowieściami czarnowidzów, (...) nieustraszona opinia publiczna wysłała politykom jasny sygnał: wyprowadźcie nas (z UE)" - przypomniano.

Jak zauważa gazeta, "wydaje się, że to było tak dawno temu", a "dziś to marzenie, jeśli nie martwe, to ledwo dyszy dzięki maszynie podtrzymującej czynności życiowe".

"Daily Mail" nie przebierał w słowach, oceniając, że winnym za taki stan rzeczy jest "nie mający kontaktu z rzeczywistością, elitystyczny parlament, który haniebnie nie wdrożył jasno wyrażonego pragnienia elektoratu".

"Pstrokaty miks niekompetentnych posłów, masochistycznie nieprzejednanych eurosceptycznych fanatyków, zdradliwych zwolenników pozostania w Unii Europejskiej i wyniosłego, sabotującego spikera spiskował razem, aby powstrzymać brexit" - napisano.

Dziennik ocenił, że obecna sytuacja polityczna jest "upokorzeniem dla Zjednoczonego Królestwa", a "niepowodzenia głosowań nad umową w ciągu tysiąca dni od 23 czerwca 2016 roku sprawiły, że staliśmy się międzynarodowym pośmiewiskiem".

W szczególności skrytykowano eurosceptyczne skrzydło rządzącej Partii Konserwatywnej, które dwukrotnie opowiadało się przeciwko umowie przygotowanej przez swoją premier, doprowadzając do porażki przedstawionej propozycji.

"Najwyższą ironią jest to, że (...) ryzykują utratę nagrody, o którą walczyli przez dwa pokolenia: samego brexitu. Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób będą w stanie spojrzeć sobie w oczy, jeśli Wielka Brytania będzie ostatecznie zmuszona do pozostania w Unii Europejskiej, nie mówiąc już o poradzeniu sobie z wściekłością milionów wyborców" - napisano.

W podobnie ostrym tonie wypowiedział się najlepiej sprzedający się tabloid w kraju, "The Sun", który ostrzegł, że "Wielka Brytania jest na granicy globalnego upokorzenia", wzywając "słabych polityków do spełnienia swojego obowiązku wobec demokracji".

Gazeta także przypisała kluczową odpowiedzialność brytyjskiej Izbie Gmin, a w szczególności eurosceptykom w ramach Partii Konserwatywnej.

"Torysi (...) powinni się dobrze nad sobą zastanowić. Jeśli skończymy bez brexitu lub z jego bardzo miękką wersją - a (lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy) Corbyn już planuje taką wersję, w której nawet zrezygnujemy z kontroli nad naszymi granicami to będzie w znacznej mierze ich wina" - oceniono.

Jak podkreślono, politycy mają jeszcze "ostatnią szansę na uniknięcie kapitulacji" przez przegłosowanie proponowanego przez premier Theresę May projektu porozumienia przy trzeciej próbie, "realizując swój obowiązek wobec naszej demokracji i liczącej 17,4 miliona większości wyborców".

"Wszyscy muszą finalizować przygotowania do Brexitu bez umowy. Przełożenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE musi mieć jasny powód, bo oznacza przedłużenie niepewności" - oświadczył wczoraj w Brukseli główny negocjator ze strony unijnej Michel Barnier.

 

  Komentarze


  • Leszek
   20 marca, 16:29

   Kończ Waszmość wstydu oszczedz!!!

  • Leon
   20 marca, 18:05

   Jaki sens przedluzac wyjscie tyle ceregieli zostawic Angli z reka w nocniku jak takie cwaniaki niech sobie rodza .

  • Drakus
   20 marca, 18:22

   Teresa May musiała mieć twardy Brexit zaplanowany. Brytyjczycy glosowali za, głównie z powodu imigrantów. Po twardym brexicie prawo dla imigrantów się zmieni i zrobią takie piekło że połowa z rodzinami i prawami wyjedzie sama w tym roku. Spełni się to na co głosowali. UK poniesie straty, ale to wszystko ma wliczone, rozumieją że dużo zarobili na imigrantach więc teraz dużo muszą zapłacić żeby się ich pozbyć. Nie wierzę że rząd mógłby przez 1000 dni nie załatwić tej sprawy. Twardy brexit to cios, ale oni wiedzą że się podniosą, a imigranci wyjadą. Dobrze grają.

  • Zzz
   20 marca, 18:59

   czyli glosowanie tak dlugo az osiagna cel jest w parlamencie ok, ale drugie referendum do sprzeniewierzenie zasad demokracji. Zaklamany narod!!

  • Al
   20 marca, 19:10

   17,4 miliona? Też mi elektorat, wielkości Londynu. To grupa zmanipulowanych ludzi przez kilku milionerów, BBC i prawicowe brukowce. UK na 60 milionów,

  • Ela
   20 marca, 21:59

   Wlk.Bryt.to ok 80 mln mieszkańców ,a 17,4 mln decyduje (w tym jakaś część nie mając pojęcia o co chodzi,bo myśleli żeby tylko Polaczków wygonić).Dla części nieświadomej demokracji rozpieprzyć swój kraj ,to niepojęte.Myślę , że powinni za wszelką cenę dążyć do drugiego referendum i uświadomić obywatelom z czym wiąże się brexit i jakie niesie za sobą skutki, żeby to był świadomy wybór.

  • Fadel
   21 marca, 07:44

   Ale o co chodzi? Przecież EU gwarantuje im wyjście z Unii z dniem 29 marca 2019 roku na mocy artykułu 50 Traktatów Europejskich. Więc o co ten szum.

  • Anna
   21 marca, 08:13

   oni juz wyszli z Uni, fabryki upadaja, kryzys, podwyzki, chaos

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama