Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

May: Korea Płn. zagrożeniem dla wspólnoty międzynarodowej

May: Korea Płn. zagrożeniem dla wspólnoty międzynarodowej
Theresa May oświadczyła, że ostatnie działania Północnej Korei stanowią "niedopuszczalne zagrożenie dla międzynarodowej społeczności". (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii oświadczyła po dzisiejszej próbie atomowej Pjongjangu, że Korea Płn. stała się zagrożeniem dla wspólnoty międzynarodowej, które jest 'nie do zaakceptowania'. Theresa May wezwała też do nałożenia nowych, surowszych sankcji na reżim.
Reklama

"Te ostatnie posunięcia Korei Północnej stanowią ryzyko dla całej wspólnoty międzynarodowej. Omawiałam te zagrożenia z premierem Japonii (Shinzo) Abe i powtarzam nasz wspólny apel o podjęcie bardziej radyklanych działań przeciw reżimowi, przyśpieszenie implementacji nałożonych już sankcji i pilne poszukiwanie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ nowych środków nacisku" - oznajmiła premier.

Minister finansów USA Steve Mnuchin zapowiedział wcześniej, że zarekomenduje prezydentowi Donaldowi Trumpowi całkowite zablokowanie sankcjami wszelkiej wymiany handlowej z Koreą Północną.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oświadczył wcześniej, że ta najnowsza prowokacja Pjongjangu, jeśli w istocie okaże się testem broni termojądrowej, stanowi "zagrożenie nowej jakości".

Północnokoreańskie media podały dzisiaj, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

Na początku sierpnia, po dwóch próbach międzykontynentalnych rakiet balistycznych przeprowadzonych przez Pjongjang Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.(PA

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama