Menu

Marszałek Sejmu zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca

Marszałek Sejmu zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca
Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku. (Fot. Getty Images)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła dzisiaj wybory prezydenckie na niedzielę, 28 czerwca. Ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.
Reklama

Marszałek Sejmu przekazała podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z 2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.

"Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020 roku; dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia" - poinformowała. Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku.

Witek zaznaczyła, że po opublikowaniu postanowienia ws. zarządzenia wyborów prezydenckich w Dzienniku Ustaw ruszy kampania wyborcza. "Mam nadzieję, że wszystkie czynności wyborcze będą przeprowadzone bardzo sprawnie" - podkreśliła Witek.

Wczoraj weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich. Przewiduje ona, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Jak wynika z informacji polskich mediów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, który pozytywnie zaopiniowała PKW, termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów - 10 czerwca.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. 

Odpowiednie rozporządzenia dotyczące głosowania za granicą jeszcze nie zostały opublikowane, a na stronie MSZ widnieje informacja: "Wszelkie nowe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 r. będą niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych".

Czytaj więcej:

Polska przekłada wybory prezydenckie

Polska: "Wybory prezydenckie najprawdopodobniej 28 czerwca"

  Komentarze
  • Is
   3 czerwca, 15:10

   pis sie zaczyna bac

  • Gggg
   3 czerwca, 15:17

   Mamy nadzieje,ze będziemy mieć nowego prezydenta,a nie pacynkę prezesa.

  • Michał
   9 czerwca, 23:03

   Mieszkam w Blackburn. W konsulacie w Manchesterze są 2 okręgi wyborcze, I i II. Do którego z nich powinienem się zarejestrować?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama