Menu

Manneken Pis w przebraniu stoczniowca. Belgia upamiętnia Porozumienia Sierpniowe

Manneken Pis w przebraniu stoczniowca. Belgia upamiętnia Porozumienia Sierpniowe
Manneken Pis często upamiętnia ważne wydarzenia na świecie. (Fot. Twitter/@MSzczepura)
Najsłynniejszy pomnik w Belgii - Manneken Pis - został dziś ubrany w strój stoczniowca i szarfę z napisem 'Solidarność'. Tak lokalne władze uczciły 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Reklama

To nie pierwsze przebranie Menneken Pis, które odwołuje się do bieżących, czy historycznych wydarzeń. Sikający chłopiec, stojący nieopodal głównego placu Brukseli Grande Place, przywdziany był już m.in. np. w brytyjskie barwy w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, czy w maseczkę na początku pandemii. W okresie świąt chłopiec często "przywdziewa" strój Świętego Mikołaja.

W związku z obchodami 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Instytut Polski w Brukseli we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Pomorskiego zrealizował "Słownik Solidarności" – cykl filmów wideo, będących współczesną interpretacją idei i wartości fundamentalnych dla ruchu "Solidarność".

Projekt zainaugurował Adrian "Lipskee" Lipiński, związany z Gdańskiem, tancerz, aktywista, który w swojej pracy wykorzystuje taniec i ruch jako metodę zaangażowania społecznego. Do "Słownika Solidarności" Lipiński wprowadza trzy pojęcia: protest, nadzieja i wolność. Jego performance łączy poetykę tańca ulicznego z pamięcią krajobrazu miejskiego. Artysta występuje w miejscach symbolicznych, takich jak Sala BHP i tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, które wpisane są w historię polskich ruchów opozycyjnych lat 80.

"Poprzez ruch, Lipiński aktywizuje idee protestu, nadziei i wolności, oferując w ten sposób niewerbalne odczytanie podstawowych wartości społeczeństwa demokratycznego, wyrażonych poprzez lokalne i indywidualne historie" - opisuje Instytut Polski.

Filmy nawiązujące do najważniejszych wydarzeń roku 1980 w Polsce, są publikowane na platformach Instytutu Polskiego i instytucji partnerskich, od 14 sierpnia i będą się ukazywać do 17 września.

Ostatniego dnia sierpnia 40 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Czytaj więcej:

UE żegna Wielką Brytanię bez fajerwerków

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

  Komentarze
  • Bestpol
   31 sierpnia, 13:31

   Cyt.
   „Nie należącej do władzy wolnej organizacji związkowej”
   Chyba sobie żarty robicie
   Wolna Solidarność została rozwiązana w 84r
   Solidarnosć o ktorej wspominscie bylo była wydmuszką stworzoną przez G.Kiszczaka
   Czas pisać prawdę a nie polityczna narracje
   Rządzą nami dzieci i wnukowie komunistycznych pupili i służby wojskowe
   Tyle w temacie i kropka .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama