Menu

Manchester City odwołał się od decyzji wyrzucenia z Ligi Mistrzów

Manchester City odwołał się od decyzji wyrzucenia z Ligi Mistrzów
Tak fani angielskiego klubu zareagowali na decyzję UEFA. (Fot. Getty Images)
Pilkarski mistrz Anglii Manchester City odwołał się do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) od decyzji UEFA wykluczającej go na dwa sezony z rozgrywek Ligi Mistrzów. Klub Premier League musi zapłacić także karę w wysokości 30 milionów euro. To efekt naruszenia zasad tzw. Financial Fair Play.
Reklama

Odwołanie trafiło do trybunału - napisano w wydanym dzisiaj w Lozannie oświadczeniu CAS, nie precyzując dokładnie, kiedy znajdzie się na wokandzie.

UEFA uważa, że Manchester City dopuścił się "poważnego naruszenia" zasad. Kara ma obowiązywać w dwóch kolejnych sezonach Ligi Mistrzów - 2020/21 i 2021/22.

"Mówiąc najprościej, jest to sprawa zainicjowana przez UEFA, ścigana przez UEFA i sądzona przez UEFA. Po tym, jak ten krzywdzący proces już się skończył, klub jak najszybciej podejmie bezstronny osąd i dlatego rozpocznie postępowanie przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu przy najbliższej okazji" - oświadczył Manchester City.

Zasady Financial Fair Play mają na celu m.in. zapobieganie otrzymywaniu przez kluby nieograniczonych kwot pieniędzy poprzez zawyżone umowy sponsorskie z organizacjami powiązanymi z właścicielami.

Izba Orzekająca Klubowego Organu Kontroli Finansowej UEFA (CFCB) stwierdziła, że klub złamał zasady, "zawyżając przychody ze sponsoringu na swoich kontach oraz w informacjach przekazanych UEFA w latach 2012–16". Jak dodano, klub "zawiódł we współpracy przy dochodzeniu".

UEFA wszczęła dochodzenie w sprawie City w marcu 2019 roku po publikacji niemieckiego magazynu "Der Spiegel", z której wynikało, że właściciele klubu mogli zawyżać umowy sponsorskie w celu spełnienia wymagań FFP. Większościowym właścicielem City Football Group, z udziałem około 77 procent, jest Abu Dhabi United Group, spółka inwestycyjna należąca do szejka Mansoura bin Zayeda Al Nahyana.

City Football Group obejmuje nie tylko klub z Manchesteru. Jest także właścicielem lub współwłaścicielem New York City FC, Melbourne City FC, Yokohama F. Marinos w Japonii, Club Atletico Torque w Urugwaju, Girona FC w Hiszpanii i Sichuan Jiuniu FC w Chinach.

W 2014 roku Manchester City został już ukarany za łamanie zasad FPF grzywną w wysokości 60 milionów euro, zredukowaną do 20 milionów.

Czytaj więcej:

Manchester City wykluczony na dwa sezony

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Reklama