Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Mały błąd może kosztować kierowców nawet £1 000 grzywny

Mały błąd może kosztować kierowców nawet £1 000 grzywny
Jedna czwarta kierowców przyznaje, że podczas jazdy mruży oczy i nie jest w stanie wyraźnie odczytać znaków drogowych. (Fot. Getty Images)
Około czterech milionów kierowców w Wielkiej Brytanii regularnie ryzykuje 1 000 funtów grzywny, nie mając przy sobie odpowiednich okularów - informuje 'The Mirror'.
Reklama

Asda Opticians przeprowadziła badanie, aby dowiedzieć się, jak poważnie kierowcy podchodzą do kwestii swojego wzroku i bezpieczeństwa jazdy. Okazuje się, że wielu z tych, którzy na co dzień noszą okulary lub szkła kontaktowe, wciąż ryzykują mandatem, ponieważ nie zakładają ich za kółkiem i nie odnawiają na czas obowiązkowego badania wzroku.

Mimo że noszenie okularów podczas jazdy nie jest wymagane, to kierowca może mieć problem, gdy zatrzyma go brytyjska drogówka i każe przeczytać numer rejestracyjny pojazdu (z odległości 20 metrów).

Badanie wzroku może wykryć również inne schorzenia. (Fot. Getty Images)

Osoby, które obleją policyjny test, mogą zapłacić 100 funtów grzywny, a jeśli sprawa trafi do sądu - kara może wzrosnąć nawet do 1 000 funtów i sześciu punktów karnych.

Tymczasem badania Asdy pokazują, że co 11. kierowca nie odnawia obowiązkowego co dwa lata badania wzroku. Co więcej, jedna czwarta przyznaje, że podczas jazdy mruży oczy i nie jest w stanie wyraźnie odczytać znaków drogowych. 

"Niepokojący jest fakt, że wielu kierowców nie bada oczu tak często jak powinno" - zauważa optyk Shailesh Varsani. "Ludzie muszą pamiętać, że takie badanie jest nie tylko sprawdzeniem wzroku. Może również ujawnić, czy cierpisz na szereg poważnych chorób, w tym cukrzycę i nowotwór mózgu" - dodaje.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama