Menu

Macron do Johnsona: Nie ma czasu na nową umowę o Brexicie

Macron do Johnsona: Nie ma czasu na nową umowę o Brexicie
Macron: "Chcę to jasno podkreślić: w przyszłym miesiącu nie znajdziemy czasu na nowe porozumienie". (Fot. Getty Images)
Nie ma wystarczająco dużo czasu na negocjowanie nowego porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - oznajmił wczoraj prezydent Francji Emmanuel Macron brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi.
Reklama

"Chcę to jasno podkreślić: w przyszłym miesiącu nie znajdziemy czasu na nowe porozumienie o wyjściu, które znacznie różniłoby się od oryginału" - wskazał Macron, występując obok Johnsona przed Pałacem Elizejskim.

Johnson przybył wczoraj do Paryża, by rozmawiać z Macronem o Brexicie. Dzień wcześniej brytyjski premier rozmawiał na ten temat z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Reuters przypomina, że Merkel zaapelowała do Londynu o przedstawienie alternatywnych rozwiązań dla tzw. backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w ciągu 30 dni. Johnson opowiada się za wykreśleniem backstopu z umowy dotyczącej Brexitu.

"Tak jak powiedziała wczoraj kanclerz Merkel, co jest zgodne z istotą naszych rozmów, potrzebne jest wyeksponowanie rozwiązań w ciągu 30 dni" - przekazał dziennikarzom Macron. "Nikt nie będzie czekał do 31 października bez podejmowania prób znalezienia dobrego rozwiązania" - dodał. Zwrócił przy tym uwagę, że backstop nie jest tylko technicznym mechanizmem, ale też gwarantem stabilności w Irlandii i Irlandii Północnej i jest on niezbędny.

Dzień wcześniej brytyjski premier rozmawiał o Brexicie z kanclerz Niemiec. (Fot. Getty Images)

"Podczas gdy brak porozumienia nie jest pożądanym przez UE scenariuszem, Bruksela byłaby gotowa na taką ewentualność" - zapewnił Macron. Francuski prezydent wyraził też przekonanie, że przyszłość Wielkiej Brytanii jest w rękach Johnsona.

Johnson zapewnił z kolei, że opowiada się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem i podkreślił, że wierzy w to, że można je osiągnąć przed upływającym 31 października terminem. "Przeprowadźmy Brexit, przeprowadźmy go delikatnie i pragmatycznie, w interesie obu stron, i nie czekajmy do 31 października" - oświadczył Johnson.

Brytyjski premier zapewnił też, że "w żadnym wypadku" Londyn nie zainstaluje kontroli granicznych na granicy między należącą do UE Irlandią a Irlandią Północną.

  Komentarze
  • Fadel
   23 sierpnia 2019, 10:21

   "Brytyjski premier zapewnił też, że "w żadnym wypadku" Londyn nie zainstaluje kontroli granicznych na granicy między należącą do UE Irlandią a Irlandią Północną". Isle of Ireland - smugglers paradise?

  • GonPOlszewika
   23 sierpnia 2019, 11:24

   Co tu wiele mowic i pisac. W koncu schylek jewropy zachodniej ;DDD

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości