Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MKOl odwiesił Brazylijski Komitet Olimpijski

MKOl odwiesił Brazylijski Komitet Olimpijski
MKOI uznał, że rząd Brazylii zajął się problemem korupcji. (Fot. IOC)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski odwiesił zawieszony w prawach członka na początku października ubiegłego roku Brazylijski Komitet Olimpijski (COB). Powodem były zarzuty korupcyjne działaczy.
Reklama
Reklama

"Rząd brazylijski wyjaśnił wszystkie wątpliwości zgodnie z naszymi sugestiami" - napisano w oświadczeniu światowej centrali olimpijskiej.

Na miejsce zawieszonego w prawach członka MKKOl szefa CBO 75-letniego Carlosa Arthura Nuzmana wybrany został Paulo Wanderley.

Były szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Nuzman usłyszał w 2017 roku zarzuty korupcyjne. Według ustaleń prokuratury, działacz brał udział w procesie handlu głosami członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w procesie ubiegania się o organizację imprezy.

75-letni Nuzman został aresztowany 5 października, wraz ze swoją "prawą ręką", dyrektorem operacyjnym Rio 2016 Leonardo Grynerem. Na wniosek prokuratury zamrożono majątek działaczy o łącznej wartości miliarda reali (270 mln euro).

Dwa dni później MKOl zawiesił tymczasowo Brazylijski Komitet Olimpijski (COB), zamroził wszystkie środki finansowe tej organizacji, a ponadto odebrał Nuzmanowi tytuł honorowego członka MKOl i wykluczył go z komisji koordynacyjnej współpracującej z organizatorami igrzysk Tokio 2020. W konsekwencji 11 października Nuzman zrezygnował z funkcji przewodniczącego COB.

Zarzuty usłyszał także były gubernator stanu Rio de Janeiro Sergio Cabral. Miał on wręczyć łapówkę w wysokości dwóch milionów dolarów Senegalczykowi Lamine Diackowi - byłemu szefowi

Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i honorowemu członkowi MKOl - w zamian za oddanie głosu na Rio przy wyborze gospodarza igrzysk.

Na celowniku prokuratury znalazł się również Arthur Cesar de Menezes Soares, zwany "królem Arthurem", który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki. Złożono też doniesienia na Lamine Diacka i jego syna Papę Massatę Diacka.

Nuzman i Gryner umożliwili spotkanie i pośredniczyli w negocjacjach działaczy MKOl z Cabralem i "królem Arthurem". Majątek Nuzmana powiększył się o 457 procent w ciągu 10 z 22 lat na stanowisku szefa COB, mimo że nie wykazywał żadnych dodatkowych dochodów.

MKOl zawieszając COB zgodził się na udział sportowców tego kraju w 23. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama