Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MŚ 2022: Kapitanowie drużyn na mundialu chcą nosić tęczowe opaski

MŚ 2022: Kapitanowie drużyn na mundialu chcą nosić tęczowe opaski
Chęć występowania ze specjalnymi opaskami wyrazili kapitanowie Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii oraz Francji. Na zdj. Harry Kane kapitan reprezentacji Anglii. (Fot. James Williamson - AMA/Getty Images)
Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji 'One Love', w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową.
Reklama
Reklama

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

Chęć występowania ze specjalnymi opaskami wyrazili kapitanowie Anglii, Belgii, Walii, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii oraz Francji. "Złożyliśmy w FIFA wniosek o noszenie tęczowych opasek podczas całych mistrzostw świata w Katarze" - oświadczył Walijski Związek Piłki Nożnej w wydanym oświadczeniu.

Zasady FIFA jednak zabraniają drużynom noszenia własnych projektów opasek kapitańskich podczas mistrzostw świata i wymaga się używania tych, które zostaną dostarczone przez władze międzynarodowej organizacji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła w tej sprawie, ale według nieoficjalnych źródeł FIFA ma wydać decyzję w niedalekiej przyszłości.

W kraju muzułmańskim takim jak Katar jest to wyjątkowo drażliwy temat. Ale jak zapowiedzieli przedstawiciele państwa Bliskiego Wschodu, przyjmą na czas mistrzostw każdego kibica piłki nożnej ze wszystkich środowisk. "Naród katarski przyjmie z otwartymi ramionami każdego fana piłki nożnej, nieważne, z jakiego wywodzi się środowiska" - oświadczył szejk Tamim bin Hamad al-Thani.

Opaski będą mogły zostać założone przez kapitanów drużyn podczas najbliższych meczów Ligi Narodów, czyli rozgrywkach organizowanych przez UEFA, która od pewnego czasu promuje takie społeczne akcje.

"Jestem zaszczycony, że mogę wesprzeć i promować akcję wraz z pozostałymi kapitanami innych reprezentacji. To bardzo ważne, aby promować i rozpowszechniać dobre wartości" - oznajmił kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane, który w piątek po raz pierwszy założy tęczową opaskę w meczu piątej kolejki Ligi Narodów przeciwko Włochom.

"Jako kapitanowie rywalizujemy między sobą na boisku, ale razem przeciwstawiamy się wszelkim formom dyskryminacji. Jest to jeszcze ważniejsze w tych czasach, gdy wszelkie podziały są powszechne w społeczeństwie" - dodał.

Z kolei kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski zabierze do Kataru opaskę w kolorze flagi Ukrainy. Tym samym będzie symbolicznym kapitanem Ukrainy, która w lutym została zaatakowana przez Rosję.

Opaski kapitańskie są doskonałym narzędziem do propagowania ważnych idei. Jako pierwsza w ramach akcji "One Love" zaczęła działać reprezentacja Holandii, która przed Euro 2020 promowała różnorodność społeczną oraz zwalczanie dyskryminacji płciowej i rasowej.

Czytaj więcej:

MŚ 2022: Zaprezentowano nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski

MŚ 2022: Grupowi rywale Polaków szykują się do meczów towarzyskich

MŚ 2022: Lewandowski symbolicznym kapitanem Ukrainy

  Komentarze
  • Datek
   22 września 2022, 16:27

   Nie mam nic przeciwko, gejom , lesbijkom, katolikom, żydom itp. to są prywatne sprawy każdego. Nienawidzę manifestacji swoich przekonań na forum publicznym. Przepraszam za porównanie , ale jak robię siku to nie informuje wszystkich czy robię to siedząc czy stojąc.

  • Celestyn76
   23 września 2022, 02:15

   Jak mowia kacapy kazdyj durak po swojemu iz uma schodit to tylko kopacze wiec we lbach od glowkowania I’m sie mieszka a w kraju muzulmanskim to moze byc problem przeciez tzw genie nikt nie przesladuje to oni chca dla siebie wyjatkowych praw

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama