Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MŚ 2022: Duńczycy protestują poprzez koszulki

MŚ 2022: Duńczycy protestują poprzez koszulki
Duńczycy znaleźli sposób, jak protestować na mistrzostwach świata przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze. (Fot. Getty Images)
Tradycyjne koszulki z niemal niewidocznymi logo federacji i producenta sprzętu oraz praktycznie czarny komplet 'żałobny' - tak będą wyglądać stroje duńskich piłkarzy, w których zagrają w mistrzostwach świata. To znak protestu przeciw łamaniu w Katarze praw człowieka i pracowniczych.
Reklama
Reklama

"Ta koszulka niesie ze sobą przesłanie. Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale to nie to samo, co wspieranie Kataru jako kraju-gospodarza" - uzasadnił decyzję producent strojów, firma Hummel.

Zaprezentowane wczoraj stroje to wywiązanie się z obietnicy duńskiej federacji piłkarskiej, że będą one zawierać przesłanie krytykujące organizatorów mundialu, chociaż regulamin FIFA zabrania jakichkolwiek symboli czy deklaracji politycznych na strojach drużyn narodowych. Według ekspertów, duński pomysł jest w zgodzie z wszelkimi przepisami, mimo że jego wymowa jest jednoznaczna.

Koszulki Duńczyków, z charakterystycznymi szewronami na rękawach, miały też nawiązywać do trykotów, w których ich starsi koledzy w 1992 roku sięgnęli po tytuł mistrza Europy, co jest największym sukcesem w historii futbolu w tym kraju.

Katar w trakcie przygotowań do rozpoczynających się 20 listopada MŚ był wielokrotnie krytykowany za niewłaściwe traktowanie zagranicznych pracowników, głównie emigrantów z krajów Azji Południowej, wykorzystywanych przy budowie stadionów, linii metra, dróg i hoteli wartych dziesiątki miliardów dolarów.

Dania przejęła rolę lidera wśród europejskich federacji piłkarskich i jej przedstawiciele wielokrotnie wizytowali Katar w celu sprawdzenia, jak faktycznie realizowane są obiecane reformy prawa pracy.

Dania zagra w mundialu w grupie z broniącą tytułu Francją, Australią oraz Tunezją i tylko w tym ostatnim przypadku będzie pełniła rolę "gospodarza", co oznacza pierwszeństwo przy wyborze kolorów strojów.

Czytaj więcej:

MŚ 2022: W Katarze będzie dozwolony alkohol na stadionach i w strefach kibica

MŚ 2022: Organizatorzy mundialu w Katarze nie zgadzają się z falą krytyki

MŚ 2022: Zaprezentowano nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski

MŚ 2022: Kapitanowie drużyn na mundialu chcą nosić tęczowe opaski

MŚ 2022: Rekordowa sprzedaż koszulek reprezentacji Danii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama