Menu

Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją publiczną

Luksemburg pierwszym krajem na świecie z darmową komunikacją publiczną
Osoby dojeżdżające do pracy z krajów sąsiednich skorzystają natomiast ze zniżek. (Fot. Getty Images)
Od marca liczący 600 tys. mieszkańców Luksemburg stał się wczoraj pierwszym krajem na świecie, w którym komunikacja publiczna - autobusy, pociągi (poza wagonami I klasy) i tramwaje - jest darmowa.
Reklama

Bezpłatny transport publiczny będzie kończył się na granicy, co oznacza, że wyjeżdżając luksemburskimi kolejami do innego kraju, trzeba będzie zapłacić za podróż. Osoby dojeżdżające do pracy z krajów sąsiednich skorzystają natomiast ze zniżek.

Władze zdecydowały się na ten krok m.in. z uwagi na to, że ten niewielki kraj Beneluksu trapią ogromne korki. Belgów czy Francuzów Luksemburg przyciąga na zakupy niższymi cenami paliwa, alkoholu i wyborów tytoniowych. Z uwagi na wysokie ceny mieszkań część pracujących w Luksemburgu mieszka za granicą i codziennie dojeżdża do pracy.

Najczęściej używaną formą transportu w kraju są prywatne samochody. Jak wynika z badania TNS z 2018 roku, 47 proc. podróży służbowych i 71 proc. w celach wypoczynkowych odbywało się autem. Autobusy są wykorzystywane tylko przez 32 proc. podróżnych w drodze do pracy, a pociągi - 19 proc.

Czytaj więcej:

Do Londynu powróci "Dzień bez samochodu"

Od dzisiaj w centrum Londynu nie szybciej niż 20 mph

  Komentarze
  • Joanna _Kent
   3 marca, 17:08

   właśnie szukam tam pracy aby się wynieść z badziewia angielskiego

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama