Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko w Dublinie po 76 latach może zakończyć tradycję błogosławienia samolotów

Lotnisko w Dublinie po 76 latach może zakończyć tradycję błogosławienia samolotów
Tradycja święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie zaczęła się latem 1947 roku. (Fot. Getty Images)
Nowe protokoły bezpieczeństwa mogą zakończyć trwającą nieprzerwanie od 76 lat tradycję święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie. Każdego roku w Boże Narodzenie zapraszany jest tam katolicki ksiądz, który przeprowadza taką ceremonię.
Reklama
Reklama

"Z powodu niedawnej zmiany protokołów bezpieczeństwa, teren lotniska dostępny jest teraz wyłącznie dla jego pracowników. Dlatego też, wszelkie inne czynności, które nie są związane z funkcjonowaniem lotniska, nie mogą być przeprowadzane. Pracujemy obecnie nad nowym podejściem, które umożliwi podtrzymanie tradycji bożonarodzeniowego święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie" – oznajmił rzecznik lotniska przed kamerami stacji Euronews.

Władze lotniska zdecydowały się na wyjaśnienie sytuacji w odpowiedzi na doniesienia mówiące o tym, że za zaprzestaniem święcenia samolotów stoi niejaki John Hamill, były działacz grupy Irlandzcy Ateiści, który uruchomił kampanię na rzecz zorganizowania niereligijnego błogosławienia samolotów. Hamill nie wierzy w tłumaczenia lotniska.

"Święcili samoloty przez 75 lat, aż tu nagle dwa tygodnie po tym, jak ktoś wyraził chęć dołączenia do księdza, zorientowali się, że stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa" – ironizuje ateista.

Tradycja święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie zaczęła się latem 1947 roku. 20 lat później termin święcenia przeniesiono na 25 grudnia. To jedyny dzień, w którym lotnisko jest zamknięte dla ruchu samolotowego. W pracy jest wtedy zaledwie garstka niezbędnych pracowników, a razem z nimi kapelan lotniska, ojciec Desmond "Des" Doyle.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądać ceremonia święcenia samolotów 25 grudnia 2024 roku i czy w ogóle się odbędzie.

Wraz ze wzrostem liczby samolotów korzystających z lotniska w Dublinie – przez miejscowy terminal w ubiegłym roku przewinęło się 32 milionów pasażerów – z czasem ograniczono się do ogólnego święcenia lotniska. Wcześniej święcony był każdy samolot z osobna.

Irlandzki Urząd Lotnictwa Cywilnego nie skomentował jeszcze tłumaczeń lotniska odnośnie zmian przepisów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej:

"Dublin jako bardziej przyjazne miasto": Szykują się zmiany w stolicy Irlandii?

  Komentarze
  • Prawda
   14 kwietnia, 14:27

   Muslimy wszedzie na calym swiecie wszystko chca opanowac. Jutro moze byc III wojna swiatowa wlasnie z nimi.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama