Menu

Londyn: Wynajmujący mogą sprawdzić swojego landlorda

Londyn: Wynajmujący mogą sprawdzić swojego landlorda
Czy nieruchomość, którą wynajmujesz, została wystawiona na rynku legalnie? Warto to sprawdzić... (Fot. Getty Images)
Wszyscy wynajmujący nieruchomość w brytyjskiej stolicy otrzymali nowe narzędzie, dzięki któremu mogą sprawdzić, czy ich landlord pozyskał właściwą licencję do wynajmu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, najemcom może przysługiwać zwrot zapłaconego czynszu za ostatnie 12 miesięcy.
Reklama

Nowe narzędzie można znaleźć na oficjalnej stronie London Assembly.  Wpisując swój kod pocztowy (postcode) można uzyskać informację, czy landlord posiada wymagane licencje. W przypadku ich braku, narzędzie zaoferuje specjalny formularz zgłoszenia nadużycia.

Jak informuje portal Money Saving Expert, niektóre nieruchomości wymagają specjalnych licencji, aby mogły być wystawione na rynek. Szczególne pozwolenia wymagane są np. w przypadku domów, w których mieszkańcy wynajmują tylko pokój. 

Do tej pory prawo w zakresie licencjonowania nie zmieniło się, ale każda gmina posiadała oddzielny system zgłoszeń, a często wymagała zupełnie innych licencji. To powodowało, że wielu wynajmujących nie wiedziało, jakie ma prawa i jak domagać się ich przestrzegania. Nowe narzędzie niejako "porządkuje" system, umożliwiając szybkie zgłoszenia bez względu na to, jaką gminę zamieszkujemy.

Warto odnotować, że jeśli wynajmowaliśmy dom, mieszkanie lub pokój od kogoś bez licencji, przysługuje nam zwrot do 12 miesięcy zapłaconego czynszu. Wniosek o odszkodowanie można złożyć samodzielnie albo poprzez gminę - wszystkie dostępne opcje otrzymamy w narzędziu na stronie London Assembly.

Warto dodać, że jeśli pobieraliśmy housing benefit, od zwrotu zostanie odjęta kwota, którą otrzymywaliśmy od gminy. 

Czytaj więcej:

Londyn: Koronawirus uderzył w czynsze. Gdzie najmocniej?

Można już aplikować o £5 tys. na termoizolację domu

Najdroższy dom w Londynie trafił na sprzedaż za £54 mln

  Komentarze
  • Ziomek
   23 listopada 2020, 18:37

   strona gov.... sprawdz swoj adres i za pare dni bedziesz mial wizyte urzednikow z council'a w domu

  • Roman
   24 listopada 2020, 05:57

   I jest strach wszystkich podejmujących pokój a wszyscy wiemy ze Polacy lubią ciasne lekko zgrzybiałe pokoiki bez umowy, bez zobowiązań

  • To jest
   24 listopada 2020, 10:45

   jeden z tych nowych dzialan zeby ludzie donosili na ludzi , jak to ladnie nazwali ,,mozesz sprawdzic swojego landlorda,, hahaha , po co to robic jesli ktos ma landlorda ok

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama