Menu

Londyn: Wstęga światła połączy mosty na Tamizie

Londyn: Wstęga światła połączy mosty na Tamizie
Chodzi o "przekształcenie węża ciemności we wstęgę światła; przewlekanie sztuki przez serce miasta". (Fot. illuminatedriver.london)
Cztery londyńskie mosty błyszczą od kilku dni dzięki niezwyklej iluminacji autorstwa amerykańskiego artysty. To pierwsza faza wartego 45 mln funtów projektu, który będzie najdłuższym dziełem sztuki na świecie - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Na pierwszy ogień poszły London Bridge, Cannon Street Railway Bridge, Southwark Bridge oraz Millennium Bridge. W przyszłym roku zabłyśnie kolejnych pięć mostów, a następnie - pozostałych sześć, tworząc "Iluminowaną Rzekę" o długości ponad 8 kilometrów i ciągnącą się od Tower Bridge do Albert Bridge.

Wykonawcą artystycznej iluminacji jest Leo Villareal, twórca najbardziej znany z oświetlenia Bay Bridge w San Francisco. Artysta wyznał, że przez trzy lata studiował rzekę i historię Londynu, a jego inspiracją byli wybitni malarze, w tym Monet, Whistler i Turner, którzy uwiecznili słynne sceny z Tamizą w roli głównej.

Założeniem projektu, finansowanego przez bogatych mecenasów sztuki, jest "sprowadzanie piękna do miejsc, w których trudno je znaleźć". Zdaniem Hanny Rothschild, pomysłodawczyni "Iluminowanej Rzeki", ​​Tamiza to serce Londynu, a mosty są jak jego tętnice. "Ale w nocy te niezwykłe struktury, z których każda ma unikalną historię i styl, zamieniają się w ciemność i mrok" - zaznaczyła, dodając, że chodzi o "przekształcenie węża ciemności we wstęgę światła; przewlekanie sztuki przez serce miasta".

Leo Villareal podświetlił już cztery mosty w Londynie. (Fot. Getty Images)

Projekt został ogłoszony w grudniu 2016 r. i był znacznie trudniejszy do zrealizowania niż przewidywano. "Musieliśmy wykonać 30 wniosków planistycznych, zatwierdzić 18 projektów budowlanych, poradzić sobie z pięcioma właścicielami mostów i siedmioma samorządami" - przyznała dyrektor projektu, Sarah Gaventa. "To był dość długi proces" - zaznaczyła.

Były też nietoperze, ptaki i ryby, o które trzeba się martwić, a wszystko to wiązało się z długimi badaniami i spotkaniami. 

"Iluminowana Rzeka" to nie tylko światła, ale też muzyka. Każdy most będzie miał własny utwór, skomponowany przez artystów ze szkoły muzycznej Guildhall w Londynie.

Iluminacja każdego z mostów kosztuje około 3 milionów funtów, a zespół projektowy sfinansuje i utrzyma "Illuminated River" przez 10 lat. "Jego dalsze losy będą zależały od opinii publicznej i mediów" - przyznała Sarah Gaventa.

  Komentarze
  • TakTAk
   20 lipca 2019, 10:31

   Lepiej niech autostrady noca oswietla a nie na duperele wydaja.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama