Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Urodziło się pierwsze dziecko z ciąży współdzielonej przez dwie matki

Londyn: Urodziło się pierwsze dziecko z ciąży współdzielonej przez dwie matki
Procedura, nazywana "wspólnym macierzyństwem", polega na tym, że płód najpierw dojrzewa w ciele jednej matki, a następnie przeniesiony jest do macicy drugiej. (Fot. Getty Images)
O wydarzeniu poinformowała London Women's Clinic i firma technologiczna, która wprowadziła udoskonalone in vitro, nazywane sztuczną inkubacją. Płód najpierw dojrzewał w ciele jednej matki, a później został przeniesiony do macicy drugiej. Procedurę tę nazywa się 'wspólnym macierzyństwem'.
Reklama
Reklama

Donna i Jasmine Francis-Smith, żyjące w związku partnerskim, zdecydowały się na dziecko przy pomocy procedury in vitro.

Skorzystały z wynalazku szwajcarskiej firmy Anecova, opracowującej innowacyjne technologie wspomagania rozrodu - metody ane vivo (odmiany in vitro), która zakłada, że do zapłodnienia dochodzi w ciele matki, a nie w laboratoryjnej szalce Petriego.

Metoda, która praktykowana jest także w Polsce, polega na wprowadzeniu do ciała kobiety przenikalnej silikonowej kapsułki, wypełnionej komórkami jajowymi i plemnikami, które łączą się ze sobą w naturalny sposób.

Kilkanaście godzin później kapsułka zostaje wyjęta z macicy, zarodki są badane, a potem ponownie umieszcza się je w macicy przyszłej matki.

Silikonowa kapsułka, wypełniona komórkami jajowymi i plemnikami, po kilku godzinach zostaje wyjęta z macicy w celu badania. (Fot. Getty Images)

Donna i Jasmine zdecydowały się na ciążę dzieloną. Silikonową kapsułkę z komórkami jajowymi i plemnikami umieszczono w macicy 30-letniej Donny i to w jej ciele doszło do zapłodnienia. Po kilkunastu godzinach kapsułka została wyjęta, a pobrane z niej zapłodnione komórki wszczepiono do macicy 28-letniej Jasmine i to ona na poczatku grudnia urodziła syna, Otisa.

Rzecznik londyńskiej kliniki, która przeprowadziła zapłodnienie, potwierdził, że pozwala to nie tylko obu partnerom na "praktyczny i emocjonalny udział w ciąży, ale także zapewnia zarodkowi ważne składniki odżywcze w naturalnym, matczynym środowisku".

Jasmine jest pomocą dentystyczną w Northamptonshire, Donna od 11 lat jest zawodowym żołnierzem, służyła m.in. w Afganistanie, później była w jednostce stacjonującej na Cyprze. Kobiety pobrały się w kwietniu zeszłego roku, a poznały za pośrednictwem portalu randkowego.

Czytaj więcej:

Rząd UK apeluje do społeczności LGBT o adopcję dzieci

Ekwador zalegalizował małżeństwa jednopłciowe

Polka w UK przeciwna adopcji jej dziecka przez parę LGBT

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama