Menu

Londyn: Prestiżowa nagroda "Gramophone" dla Jakuba Józefa Orlińskiego

Londyn: Prestiżowa nagroda "Gramophone" dla Jakuba Józefa Orlińskiego
28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w Wigmore Hall. (Fot. Facebook/ Jakub Józef Orliński - Countertenor)
Jakub Józef Orliński, polski śpiewak - kontratenor został laureatem prestiżowej nagrody 'Gramophone Classical Music Awards 2019' w kategorii Young Artist - poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Gala wręczenia odbyła się wczoraj wieczorem w Londynie.
Reklama

"Gramophone Classical Music Awards" to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej. Zwycięzcy wybierani są przez dziennikarzy magazynu "Gramophone" oraz szerokie grono przedstawicieli branży muzycznej - nadawców, sprzedawców oraz administratorów sztuki i muzyków.

28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych - Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu, zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora.

"Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky'ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa. Ten głos ma wielką przyszłość" - pisała o nim w miesięczniku "Gramophone" Alexandra Coghlan.

Wręczenie nagród "Gramophone Classical Music Awards 2019" uświetniła oprawa muzyczna, przygotowana przez jeden z najważniejszych polskich zespołów grających muzykę barokową - Arte dei Suonatori, który w 2003 r. był laureatem nagrody za najlepsze nagranie muzyki barokowej.

Partnerem gali był Instytut Adama Mickiewicza. Rozpoczyna on właśnie wieloletnią współpracę z Wigmore Hall, dzięki której polska muzyka i współcześni artyści będą coraz bardziej rozpoznawalni w Wielkiej Brytanii.

W sezonie 2019/2020 i 2020/2021 w repertuarze sali znalazło się kilkanaście koncertów z muzyką polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej:

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla

W brytyjskich mediach Tokarczuk w cieniu kontrowersji wokół Handkego

Nietypowa decyzja jury. Nagroda Bookera trafiła do dwóch osób

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama