Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: Polacy na spotkaniu o "settled status": "Czy muszę się rejestrować?"

Londyn: Polacy na spotkaniu o "settled status": "Czy muszę się rejestrować?"
Autobus "London is Open" przed Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym w Londynie. (Fot. Facebook/Polish Social & Cultural Association)
Ponad 100 osób wzięło udział we wczorajszym spotkaniu z ekspertami od imigracji w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Polacy i inni obywatele krajów UE dowiedzieli się m.in. o systemie rejestracji pozwalającym na otrzymanie statusu osoby osiedlonej (settled status).
Reklama

Prawnicy przyjechali do POSK-u w dzielnicy Hammersmith specjalnym autobusem "London is Open", który w piątek wyruszył spod londyńskiego ratusza w czterodniową trasę po brytyjskiej stolicy. Akcja ma na celu dotarcie do jak największej liczby unijnych imigrantów z informacją o konieczności rejestracji po Brexicie oraz o samym procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

W spotkaniu uczestniczyli głównie Polacy, którzy korzystali z możliwości porady prawnej od ekspertów z czołowych brytyjskich kancelarii prawniczych.

Polscy imigranci przybyli do POSK-u z całego Londynu. "Przyjechałem z Wood Green, bo nie wiedziałem, czy bliżej mojego domu będzie ktoś, kto będzie mówił po polsku, a tak porozmawiałem z panią prawnik, a także wymieniłem się różnymi informacjami z innymi Polakami" - wyjaśnił w rozmowie z portalem Londynek.net pan Stefan.

"Jestem tutaj, żeby dowiedzieć się, czy muszę się rejestrować, bo ludzie różnie mówią... Kolega wbijał mi do głowy, że każdy ma tu po pięciu latach automatyczną rezydenturę, ale czytałem w internecie, że to nie tak, więc muszę się zarejestrować, jak wszyscy. Dobrze, że tu przyszedłem, bo z angielskim u mnie nie za bardzo i już się dowiedziałem, gdzie mi mogą pomóc. Jeden Polak zaoferował nawet, że pożyczy mi telefon" - przekazał z kolei pan Jarosław z Croydon.

Część osób przyszła zapytać o rejestrację, choć ma już stałą rezydenturę. Prawnik wyjaśnił im, że nawet w takim przypadku trzeba złożyć wniosek o "settled status". "Zrobię to zaraz, bo pani prawnik wyjaśniła mi, że jak już ktoś ma rezydenturę, to bardzo szybko idzie" - przyznał pan Tomasz z Hendon.

Pani Jolanta z Hounslow martwi się tym, że nie pracowała przez ostatnie dwa lata, ponieważ wychowywała dzieci i zajmowała się nimi w domu. Pracował jedynie mąż kobiety. "Muszę zapytać prawnika, czy mnie to dyskwalifikuje i w ogóle - o co pytają w tym wniosku" - zaznaczyła Polka.

Polacy na spotkaniu w POSK. (Fot. AC/Londynek.net)

"Mam poważniejszy problem, bo jak byłem nastolatkiem, policja zabrała mi prawo jazdy i chciałem się dowiedzieć, czy mnie to dyskwalifikuje. Prawnik stwierdził, że we wniosku trzeba o tym napisać, bo jak nie napiszę, a będą mieli o tym informację, to będzie gorzej wyglądało, niż jak od razu o tym powiem” – opowiedział o swoim problemie pan Jerzy z Colindale.

Polacy mieli do prawników mnóstwo pytań. Jednak -  jak wyjaśniła portalowi Londynek.net prawnik imigracyjny Monika Johnes – najczęściej padało pytanie: Czy naprawdę trzeba się rejestrować? "Polacy obawiają się, że nie mają potrzebnych dokumentów, ale muszą wiedzieć, że ten system jest dużo prostszy niż ubieganie się o stałą rezydenturę. Tu nacisk kładzie się na udowodnienie przebywania na terenie UK przez ostatnich pięć lat" – podkreśliła Johnes.

Autobus z prawnikami imigracyjnymi będzie podróżował po stolicy Zjednoczonego Królestwa do jutra. Organizatorzy nie wykluczają jednak, że sesje informacyjne z imigrantami z krajów unijnych będą rozszerzone na inne terminy.

Pełną listę punktów i terminów spotkań podajemy w artykule: Londyn: Ruszył specjalny autobus dla obywateli UE, którzy chcą pozostać w UK.

 

  Komentarze


  • Przemko
   31 marca, 17:57

   wstyd. co za żenada. co za poziom wiedzy i samoświadomości. wstyd!

  • Obserwator
   31 marca, 21:10

   Moi drodzy, niestety, musiałem zrobić tę rejestrację. Pomógł mi pracodawca, nawet zapłacił z własnej karty bankomatowej. Wszystko trwało jakieś 20 minut. Nie potrzebny był prawnik, księgowy etc. tylko telefon z androidem i funkcją NFC (szczytuje dane z paszportu). Po około 60 minutach przyszła odpowiedź z Home Office, że jest wszystko ok. Robiłem to w ostatni wtorek. Miałem starą rezydenturę, taka szmatława książeczka z lipnym zdjęciem. Do 2024 mam spokój, ale w przyszłym roku mija mi 5 lat, więc zamienię na stałego osiedleńca, mimo, że 2024 planuję powrót do PL. Także operacja była łatwa.

  • Maciej Wonsaty
   1 kwietnia, 17:30

   Czy tszy wyroki za pszemoc domowom bendom pszeszkodom? Partnerka mowi ze mnie i tak kocha.

  • Jedwabisty
   1 kwietnia, 19:45

   No dobra a jeśli w czerwcu ktoś będzie chciał wrócić a będzie po brexicie? To dostanie się status osiedlonej i czy zrobi się wtedy insurance number?

  • Przemko
   1 kwietnia, 20:28

   za co zapłacił twój pracodawca? posiadacze stałej rezydentury wniosek o SS składali bezpłatnie nawet przed 29 marca.

  • Lolek
   1 kwietnia, 22:00

   Obserwator ale ściemniasz hehe

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama