Menu

Londyn: Metro bez maszynistów "kosztowałoby £7 miliardów"

Londyn: Metro bez maszynistów "kosztowałoby £7 miliardów"
Aslef: "Pomysł metra bez maszynistów jest fantazją polityczną Borisa Johnsona". (Fot. Getty Images)
Wprowadzenie przez londyńskie metro pociągów bez maszynisty kosztowałoby 7 miliardów funtów i oznaczałoby 'niski stosunek jakości do ceny' - wynika z tajnego dokumentu Transport for London (TfL), do którego dotarł związek zawodowy Aslef.
Reklama

Z opracowanego w sierpniu br. pisma wynika, że pociągi bez maszynisty byłyby nie tylko "nieopłacane ekonomicznie", ale wciąż wymagałyby obecności motorniczego na pokładzie. 

Zrzeszający kierowców i maszynistów związek zawodowy Aslef, który dziś rano dotarł do 26-stronicowego dokumentu TfL, ocenił, że "pomysł metra bez motorniczych jest fantazją o podłożu politycznym". Premier Boris Johnson wcześniej w tym roku podkreślał, że takie pociągi będą warunkiem przyszłego finansowania Transport for London.

Już jako burmistrz Londynu przekonywał, że "innowacyjne, przyciągające wzrok i eleganckie pociągi" będą miały "kluczowe znaczenie dla dalszej modernizacji londyńskiego metra".

Wizja metra bez maszynistów od dawna niepokoiła jednak związki zawodowe zrzeszające pracowników London Underground. "Wiemy, że pasażerowie nie chcą pociągów bez maszynistów. A teraz wiemy też, że pomysł ten nie jest opłacalny" - zaznaczył dzisiaj Mick Whelan, sekretarz generalny Aslef.

"Z dokumentów Transport for London jasno wynika, że metro bez motorniczych - oprócz pieniędzy potrzebnych na modernizację istniejących linii - kosztowałoby dodatkowe 7 miliardów funtów. TfL doszedł do wniosku, że nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla takiego pomysłu, a połącznie kosztów ludzkich i ogólnych kosztów produkcji znacznie pogorszyłby obecny kryzys finansowy, z jakim zmaga się spółka" - zaznaczył z kolei Finn Brennan z Aslef.

"Zawsze zwracaliśmy uwagę na to, że pociągi bez maszynisty w londyńskim metrze to fantazja o podłożu politycznym. Te dokumenty pokazują, że mieliśmy rację. A jeśli rząd spróbuje zmusić TfL do marnowania ogromnych sum na to bezcelowe przedsięwzięcie, to nie tylko stracimy środki, które mogłyby przynieść realne korzyści dla bezpieczeństwa pasażerów, ale może to też doprowadzić do bankructwa całej sieci metra" - dodali przedstawiciele związku zawodowego.

Czytaj więcej:

Internet w londyńskim metrze szybszy niż w domach Brytyjczyków

Rząd uratuje transport w Londynie

Londyn bez nocnego metra "do marca 2021 r."

Londyn: Nowa, dokładniejsza geograficznie mapa metra

Londyn: Nowa mapa metra z klimatyzacją

Darmowe metro, pociągi i autobusy w Londynie? Jest taki pomysł

Londyn: Płatności gotówką mogą zniknąć z całej sieci metra

  Komentarze
  • Boris Johnson
   26 października 2020, 20:13

   No wreszcie jestem z plecakiem i wyglądam na POLAK. Hm pozdrawiam wszystkich Polaków. Remontujcie mi coraz lepiej te UK. Londyn ma błyszczeć!!! Musza być tu najnowsze systemy elektroniczne a remonty na najwyższym poziomie jak do tej pory. Pozdro

  • Marek
   26 października 2020, 20:32

   Boris zajebiście wygląda na tym zdjęciu. Jego plecak podkreśla że jest obcokrajowcem i zasuwa do roboty WRESZCIE. Moim zdaniem przyszedł czas by zawinąć rękawy i polakom pomóc.

  • Dominika
   26 października 2020, 20:47

   O to ja tam nie wsiąde na pewno. Boris ma w plecaku spadochron albo poduszki powietrzne ??? Pewno TAK bo jes pewny siebie wchodząc tam????

  • Marcel Psikuta
   26 października 2020, 21:06

   Juz od dawna DLR(Docklands Light Railway) jezdzi bez maszynisty

  • Celestyn76
   27 października 2020, 11:01

   Wszyscy maja dosyc terroru zwiazkowych naszynistow w kazde swieta ale to chybiony pomysl swinekiego blondyna ktory jedynie co zrobil dobrze to zniosl congestion charge na zachodzie miasta reszta to zwezanie ulic dla rowerzystow to porazka bo I tak jezdza pi normslnych drogach a teraz jeszcze doszly palanty na elektrycznych hulajnogach w usa jak kiedys strajkowali kontrolerzy lotow to prezydent reagan wywalil wszystkich na zbity ryj I zastapil wojskiem tu tez mozna by przeszkolic troche wojska na wypadek gdyby zwiazkowym terrorystom przyszedl do lbow pomysl blokowania transportu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama