Menu

Londyn: Enigma na nowej wystawie o kryptografii i wywiadzie

Londyn: Enigma na nowej wystawie o kryptografii i wywiadzie
Organizatorzy "bardzo chcieli podkreślić ważną pracę polskich kryptografów nad złamaniem kodu Enigmy. (Fot. Getty Images)
Londyńskie Muzeum Nauki otworzyło wczoraj wystawę 'Ściśle tajne: od szyfrów do cyberbezpieczeństwa' poświęconą 100 latom rozwoju technologii kryptograficznych i wywiadu. Jednym z eksponatów jest polska kopia niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Reklama

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. nigdy wcześniej nie pokazywane dokumenty i przedmioty ze zbiorów służb (np. bezpieczny telefon używany przez brytyjskich premierów oraz twardy dysk z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena), a także odsłuchać unikalne wywiady z osobami zaangażowanymi w działania wywiadowcze w przeszłości.

Zainteresowani mają także szansę sprawdzenia się w specjalnej strefie z łamigłówkami, gdzie można przetestować swoją sprawność w łamaniu szyfrów i zobaczyć, jakie umiejętności są niezbędne do pracy w GCHQ (brytyjski wywiad elektroniczny). W ostatnich latach służba ta zwiększyła swoją aktywność publiczną, wydając m.in. książki z podobnymi wyzwaniami oraz regularnie zamieszczając je także w mediach społecznościowych.

Na wystawie znajdziemy m.in. twardy dysk z danymi uzyskanymi przez Edwarda Snowdena. (Fot. Getty Images)

Wśród ponad stu przedmiotów znalazły się także dwa związane z Polską: kopia maszyny szyfrującej Enigma używanej przez polskich kryptologów we Francji, a także list głównego brytyjskiego kryptografa Dilly'ego Knoxa po spotkaniu z jego polskimi odpowiednikami w Warszawie w 1939 roku.

Dr Liz Bruton z Science Museum podkreśliła, że organizatorzy "bardzo chcieli podkreślić ważną pracę polskich kryptografów nad złamaniem kodu Enigmy przed II wojną światową i w jej trakcie". Jak dodała, pokazana na wystawie maszyna - wypożyczona z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie - jest kopią opartą na cywilnej wersji Enigmy, ale "jest niebywale zbliżona do tej rzeczywistej", której używano w w trakcie wojny.

Wystawa została przygotowana na stulecie GCHQ, brytyjskiej służby specjalnej odpowiedzialnej za przechwytywanie i analizę informacji nadawanych różnymi metodami telekomunikacyjnymi i będzie otwarta do 23 lutego 2020 roku. Bilety są bezpłatne i można je zarezerwować przez stronę internetową muzeum: sciencemuseum.org.uk/see-and-do/top-secret

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama