Menu

Londyn: Burmistrz Khan ogłasza "Dzień bez samochodu"

Londyn: Burmistrz Khan ogłasza "Dzień bez samochodu"
Khan chce, aby 22 września na zamkniętych ulicach panowała prawdziwa feta. (Fot. Getty Images)
Sadiq Khan zamierza we wrześniu br. zamknąć łącznie 20 kilometrów dróg w centrum brytyjskiej stolicy w ramach 'największego jak dotąd w Londynie dnia wolnego od samochodów'.
Reklama

22 września 2019 roku pojazdy nie będą mogły jeździć ulicami wokół London Bridge, Tower Bridge i dużej części City of London. Ma to pomóc w walce z kryzysem zanieczyszczenia powietrza, który każdego roku zabija w brytyjskiej stolicy tysiące ludzi.

Tego dnia gminy w całym mieście będą również przygotowywać imprezy promujące spacery, jazdę na rowerze i korzystanie z transportu publicznego.

Miasto, we współpracy z mieszkańcami, planuje też zorganizowanie setek atrakcji dla dzieci i miejsc, w których będą mogły spotkać się lokalne społeczności. Ratusz liczy, że w imprezie weźmie udział ponad 150 tys. osób.

Pojazdy odpowiadają za ponad 50 proc. toksyn w Londynie. (Fot. Getty Images)

"Zachęcam londyńczyków, aby przyłączyli się do zabawy i zobaczyli miasto z innej perspektywy. Chcemy, aby mieszkańcy zrozumieli, jak wyglądałyby bez samochodów niektóre z najbardziej ruchliwych części naszego miasta" - zaznacza Sadiq Khan.

Trujące powietrze w Wielkiej Brytanii przyczynia się do 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. W samym Londynie ten wskaźnik wynosi ok. 9 tys.

W ubiegłym roku wspólne śledztwo przeprowadzone przez posłów określiło zanieczyszczenie powietrza brytyjskiej stolicy jako "stan zagrożenia zdrowia publicznego".

Pojazdy odpowiadają za ponad 50 proc. toksyn w Londynie. Tymczasem badanie Transport for London wykazało, że połowa londyńczyków nie zdaje sobie sprawy, że samochody są główną przyczyną szkodliwego zanieczyszczenia powietrza.

 

  Komentarze


  • Mer londynu do zwolnienia
   21 czerwca, 13:21

   Pokazcie mi chociaz jeden przypadek zgonu przez zanieczyszczenia powietrza w London .
   Powtarzacie klamliwa propagande .

  • Kierowca
   21 czerwca, 21:15

   Dokładnie. Czy wprowadzenie low emission zone zmniejszyło ilość samochodów na drogach ? NIE
   Natomiast budrzet Londynu wzrasta o ile pamietam jakiś 1 milion funtow dziennie. Zatem jeżeli ten pomysł nie wypalił rządam jego likwidacji, no chyba ze chodzi o kasę panie khan ? ;)

  • Kolo
   22 czerwca, 05:24

   Niech lepiej ogłosi dzień bez noża...

  • Andrzej j
   22 czerwca, 05:51

   Kazdy kij ma dwa konce....Obnizyli limit predkosci w zwiazku z tym pojazdy dluzej pokonuja trase. Korki powoduja zwiekszenie spalin.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama