Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Dyrektor British Museum ustąpił w związku z zaginięciem prawie 2 000 eksponatów

Londyn: Dyrektor British Museum ustąpił w związku z zaginięciem prawie 2 000 eksponatów
Niemiec Hartwig Fischer pełnił funkcję dyrektora British Museum od kwietnia 2016 roku. (Fot. Getty Images)
Dyrektor British Museum Hartwig Fischer oświadczył wczoraj, że w trybie natychmiastowym ustępuje ze stanowiska w związku z zaginięciem prawie 2 000 eksponatów, które - jak się podejrzewa - przez lata wynosił, a następnie sprzedawał kurator muzeum.
Reklama
Reklama

W opublikowanym oświadczeniu Fischer przyznał, że "British Museum nie zareagowało tak kompleksowo, jak powinno, w odpowiedzi na ostrzeżenia z 2021 roku i na problem, który teraz w pełni się ujawnił", zatem "odpowiedzialność za to fiasko musi ostatecznie spoczywać na dyrektorze".

W zeszłym tygodniu londyńskie British Museum, należące do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, poinformowało, że jeden z jego pracowników został zwolniony, gdy okazało się, że pewna liczba przedmiotów z muzealnej kolekcji zaginęła, została skradziona lub uszkodzona.

Następnego dnia dzienniki "Daily Telegraph" i "Times" ujawniły, że osobą, która kradła eksponaty, jest wieloletni kurator muzeum i znany ekspert od sztuki starożytnej Grecji Peter John Higgs.

British Museum jak do tej pory nie sprecyzowało liczby skradzionych przedmiotów ani nie opublikowało ich zdjęć i opisów. Według zeszłotygodniowego komunikatu zaginione przedmioty obejmują "złotą biżuterię oraz klejnoty z kamieni półszlachetnych i szkła, datowane od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery", a większość z nich, to "małe przedmioty przechowywane w magazynie należącym do jednej z kolekcji muzeum".

Dodano, że były one wykorzystywane głównie do prac akademickich i badawczych, a żaden z nich nie był ostatnio prezentowany publicznie.

We wtorek "Daily Telegraph" podał, powołując się na swoje źródła, że liczba brakujących przedmiotów "znacznie przekracza 1 000 i jest raczej bliższa 2 000", a ich wartość to wiele milionów funtów, choć dokładnie może to nie zostać nigdy ustalone ze względu na luki w muzealnej dokumentacji.

Na dodatek okazało się, że jeden z handlarzy antykami już w lutym 2021 roku ostrzegał kierownictwo muzeum, w tym w szczególności wicedyrektora Jonathana Williamsa, że na rynku pojawiły się przedmioty, które mogą pochodzić z kradzieży w British Museum.

Higgs miał wynosić eksponaty od co najmniej 2016 roku, bo wtedy po raz pierwszy zaczęły się one pojawiać na platformie aukcyjnej eBay. Wiele z nich sprzedawał znacznie poniżej ich wartości.

Niemiec Hartwig Fischer pełnił funkcję dyrektora British Museum od kwietnia 2016 roku. Był pierwszym nie-Brytyjczykiem na tym stanowisku od 1866 roku.

Czytaj więcej:

Pracownik British Museum zwolniony w związku z zaginięciem eksponatów

Brytyjskie media: Osobą, która kradła przedmioty z British Museum, jest jego kurator

"Daily Telegraph": Kurator z British Museum ukradł nawet 2 tys. eksponatów

    Komentarze
    • Seba
      26 sierpnia 2023, 20:49

      Aco tam Panie w British Library slychac bo tam dopiero jest cyrk wszystko gnije , glebiej lepiej nie wchodzic bo walek na walku sie tam odbywa , o eksponatach tez lepiej nie pisac , oj mozna by z 10 artykulow napisac o tym cyrku

    • Robo
      27 sierpnia 2023, 08:50

      Nic nie mówią o odpowiedzialności karnej. Ponoć gdy złodziej okradnie złodzieja nie stanowi to przestępstwa.

    • Celestyn76
      28 sierpnia 2023, 20:23

      British muzeum w posadach drzy…ze 30lat temu rebis wydal taka ksiazke a Robo ma racje to muzeum oraz berlinski Pergamon czy paryski luwr pelne sa jumamych eksponatow nie rozumiem tylko jak mozna nie skatalogowac zbiorow i miec taki burdel

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama