Menu

London City pierwszym dużym lotniskiem z całkowicie zdalną kontrolą lotów

London City pierwszym dużym lotniskiem z całkowicie zdalną kontrolą lotów
Zmiana na całym świecie została okrzyknięta "przełomową dla lotnictwa". Na zdj. londyńskie lotnisko City, mieszczące się we wschodniej części miasta, w dzielnicy Royal Docks. (Fot. Getty Images)
London City Airport zostało pierwszym dużym międzynarodowym portem lotniczym, na którym ruch lotniczy będzie kontrolowany zdalnie. To duże wydarzenie w branży, ponieważ do tej pory operatorzy niemal zawsze działali w wieży na lotnisku.
Reklama
Reklama

Jak donosi Sky News, samoloty na London City Airport będą kierowane z wieży kontrolnej oddalonej o ponad 110 km. 

Aby poradzić sobie z tak ambitnym zadaniem, londyńskie lotnisko będzie wyposażone w specjalny system kamer wysokiej rodzielczości. Przesyłać one będą obraz i dźwięk do centrum zdalnego sterowania w Hampshire.

Technologia została opracowana przez Saab Digital Air Traffic Solutions w Szwecji. W tym kraju rozwiązanie przeszło również rygorystyczne testy, aby sprawdzić, czy jest bezpieczne. 

Według dyrektorki operacyjnej London City Airport - Alison FitzGerald - zmiana pozwoli na poprawę wydajności i bezpieczeństwa. Kontrolerzy będą mogli obserwować pasy startowe na specjalnych, panoramicznych ekranach, pod którymi znajdzie się także wiele innych danych m.in. związanych z pogodą.

FitzGerald podkreśliła, że cały proces podlega rygorystycznym regulacjom, dzięki którym ryzyko awarii jest niewielkie. Każdy element systemu ma swoją kopię, co ma umożliwiać szybkie pozbywanie się problemów technicznych.

Światowa branża lotnicza odniosła się do zmiany, nazywając ją "ważnym krokiem naprzód w lotnictwie".

  Komentarze
  • Andrzej j
   5 maja, 07:29

   Z tym duzym lotniskiem to duza przesada

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.05.2021
  GBP 5.2969 złEUR 4.5453 złUSD 3.7456 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama