Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lombardy w UK przeżywają oblężenie. Powodem kryzys ekonomiczny

Lombardy w UK przeżywają oblężenie. Powodem kryzys ekonomiczny
Brytyjczycy coraz częściej zastawiają swoje drogocenne pamiątki i biżuterię w lombardach... (Fot. NIKLAS HALLE'N/AFP via Getty Images)
W obliczu pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego, rekordowa liczba osób oddaje pod zastaw wartościowe przedmioty, aby uzyskać pożyczki gotówkowe w lombardach – donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Grupa H&T poinformowała w opublikowanej informacji handlowej, że tzw. pożyczki pod zastaw - udzielane pod zastaw wartościowych przedmiotów takich jak zegarki czy biżuteria - osiągnęły rekordowy poziom.

Według opinii banku inwestycyjnego Shore Capital, przyczyną wzrostu popularności lombardów są ograniczone finanse klientów w obliczu rekordowej inflacji. Inflacja konsumencka wyniosła 9,1% w maju, co jest najwyższym poziomem od lutego 1982 roku - to efekt szeregu podwyżek cen spowodowanych zakłóceniami wynikającymi z pandemii i wojny na Ukrainie.

Gary Greenwood, analityk Shore Capital twierdzi, że kryzys związany z wysokimi kosztami utrzymania prawdopodobnie nadal będzie sprzyjał popytowi na lombardy. Ekonomiści spodziewają się, że domowe budżety ucierpią jeszcze bardziej jesienią, kiedy wzrośnie limit cen energii w Wielkiej Brytanii, co ma być odzwierciedleniem wyższych cen na globalnych rynkach hurtowych.

Wartość portfela pożyczek lombardowych H&T wynosiła 84 mln funtów na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 74% w stosunku do 48 mln funtów rok wcześniej i wzrost o prawie 20 mln funtów od końca grudnia, kiedy ta wartość była na poziomie 67 mln funtów. Firma oświadczyła, że wzrost ten nastąpił "wśród całej bazy danych klientów grupy i we wszystkich regionach geograficznych".

H&T, który został założony w 1897 roku w Londynie przez Messrs Harvey i Thompson, ma 256 sklepów i ponad 1 400 pracowników. Oferuje również pożyczki turystyczne, realizację czeków i skup złota. Te dodatkowe usługi także przyczyniły się do wzrostu zysków firmy, przy czym popyt na złoto wzrósł z powodu rosnących cen, a powrót turystyki międzynarodowej po ograniczeniach związanych z pandemią spowodował silne ożywienie na rynku walutowym.

Czytaj więcej:

2 na 5 osób korzystających z opcji "kup teraz, zapłać później" zadłuża się, aby spłacić ratę

Brytyjski rząd wprowadzi program pożyczek bez oprocentowania dla najuboższych

Eksperci: Skutki inflacji w wielu krajach UE najdotkliwiej odczuwają najubożsi

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama