Menu

Listy Elżbiety II ujrzą światło dzienne? Jest decyzja sądu

Listy Elżbiety II ujrzą światło dzienne? Jest decyzja sądu
Przedmiotem sporu było 211 listów brytyjskiej królowej. (Fot. Getty Images)
Sąd Najwyższy Australii zdecydował dzisiaj, że narodowe archiwum musi udostępnić badaczom korespondencję między królową Elżbietą II i jej australijskimi przedstawicielami, dotyczącą zdymisjonowania premiera Gough Whitlama w 1975 roku.

Sąd rozstrzygnął w ten sposób spór trwający od 2016 roku między badaczką Jenny Hocking i Narodowymi Archiwami Australii o listy królowej do gubernatora generalnego kraju - namiestnika królowej z lat 70.

Sąd Najwyższy unieważnił wyrok sądu niższej instancji w tej sprawie i nakazał udostępnienie korespondencji, uznając, że listy dotyczą spraw publicznych, wobec czego zgodnie z prawem mogą być opublikowane 31 lat po ich utworzeniu.

Przedmiotem sporu było 211 listów między Elżbietą i gubernatorem Johnem Kerrem, które mogą rzucić nowe światło na zdymisjonowanie premiera Whitlama przez Kerra w 1975. Był to jedyny przypadek w historii kraju, kiedy przedstawiciel królowej - zwykle pełniący funkcję czysto ceremonialną - interweniował w ten sposób w politykę Australii.

Interwencja Kerra do dziś jest jednym z najbardziej tajemniczych epizodów historii Australii, od lat będącą przedmiotem spekulacji. Według jednej z popularnych teorii, zwolnienie Whitlama miało być wynikiem nacisków USA i jej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w związku z planami zamknięcia ośrodka szpiegowskiego w Australii.

"Dzięki tej decyzji, jeden z ostatnich obszarów spowitych tajemnicą zostanie udostępniony społeczeństwu" - oznajmiła Hocking.

Czytaj więcej:

Krawiec królowej Elżbiety II szyje fartuchy dla medyków

Królowa straciła nawet £18 mln przez epidemię

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport