Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Limerick uhonorowało Jana Pawła II i Polaków

Limerick uhonorowało Jana Pawła II i Polaków
Burmistrz Keary określił wizytę papieską jako jeden z najważniejszych momentów w historii Limerick.(Fot. www.brealingnews.ie/screenshot)
W Limerick został odsłonięty pomnik Jana Pawła II, określonego przez prasę jako 'najpopularniejszego odwiedzającego w historii'. 'Jest on także wyrazem uznania dla wkładu Polaków w rozwój miasta' - podkreślił burmistrz.
Reklama

Ponad 200 osób zebrało się 30 kwietnia na Bishop’s Quay w centrum Limerick, by oddać cześć pamięci papieża Polaka.

Pomnik, zaprojektowany przez lokalną artystkę Cliodnę Cussen, stanął nad brzegiem rzeki Shannon. Ma on upamiętniać 39. rocznicę historycznej wizyty Jana Pawła II w mieście.

"W mszy odprawionej przez papieża wzięło udział 400 tys. wiernych. Było to największe zgromadzenie, jakie kiedykolwiek odnotowano w mieście” - relacjonuje "Irish Examiner”.

Uroczystości poprowadzili burmistrz Stephen Keary, biskup Limerick Brendan Leahy oraz nuncjusz papieski w Irlandii arcybiskup Jude Thaddeus Okolo.

Włodarz miasta określił wizytę papieską jako jeden z najważniejszych momentów w historii Limerick.

"Papież rozpoczął homilię w naszym ojczystym jęzuku, zwracając się do wiernych A phobail dhílis na Mumhan – wyjątkowi ludzie Munsteru. Nigdy wcześniej w naszym mieście nie było tak ważnego wydarzenia i prawdopodobnie nic takiego się nie powtórzy” - przyznał Keary.

Burmistrz poinformował, że odsłonięcie pomnika wybrano na ten rok ze względu na planowaną na sierpień wizytę papieża Franciszka w Irlandii.

"Jednocześnie chcemy poprzez to miejsce pamięci wyrazić uznanie dla Polaków, którzy wnieśli wiele dobrego do naszego miasta. Obecnie żyje tu około 100 tys. osób i to im dedykujemy pomnik przypominający o wizycie ich rodaka” - podsumował włodarz.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama