Liga Mistrzów: Gol Lewandowskiego, Bayern jedną nogą w ćwierćfinale

Był to czwarty gol kapitana reprezentacji Polski w obecnym sezonie Champions League, a 72. od początku kariery. (Fot. Getty Images)
Broniący trofeum Bayern Monachium pewnie pokonał wczoraj w Rzymie Lazio 4:1 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Jedną bramkę dla gości zdobył Robert Lewandowski. Grające w roli gospodarza w Bukareszcie Atletico Madryt przegrało z Chelsea Londyn 0:1.

Lewandowski wpisał się na listę strzelców już w dziewiątej minucie. Wówczas wykorzystał złe podanie obrońcy Lazio Argentyńczyka Mateo Musacchio do własnego bramkarza, przejął piłkę i bez problemu wykończył sytuację sam na sam z Hiszpanem Pepe Reiną. "Nie można popełnić takiego błędu, kiedy Lewandowski węszy w okolicach pola karnego" - napisano w relacji na żywo w serwisie uefa.com.

Był to czwarty gol kapitana reprezentacji Polski w obecnym sezonie Champions League, a 72. od początku kariery. Zajmuje samodzielnie trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów (dotychczas dzielił je z Hiszpanem Raulem Gonzalezem, który zakończył już karierę). Więcej trafień mają tylko Portugalczyk Cristiano Ronaldo - 134 i Argentyńczyk Lionel Messi - 119.

Na 2:0 podwyższył w 24. minucie Jamal Musiala, który w piątek skończy dopiero 18 lat. Urodzony w Stuttgarcie młodzieżowy reprezentant Anglii pokonał Reinę precyzyjnym uderzeniem po ziemi z kilkunastu metrów.

Jeszcze przed przerwą na listę strzelców wpisał się także Leroy Sane (42.). Kolejny gol dla gości padł po samobójczym trafieniu Francesco Acerbiego (47.), ale kilka chwil później stratę gospodarzy zmniejszył Argentyńczyk Joaquin Correa (49.).

Tempo spotkania spadało od tego momentu z każdą minutą i wynik nie uległ już zmianie. Aby myśleć o awansie do ćwierćfinału, piłkarze Lazio będą musieli w rewanżu 17 marca strzelić co najmniej cztery gole w Monachium.

Spotkanie Atletico z Chelsea nie mogło odbyć się w Madrycie ze względu na zablokowanie możliwości podróży mieszkańców Wielkiej Brytanii do Hiszpanii. Ograniczenie to wynika z pandemii Covid-19.

W stolicy Rumunii oba zespoły nie stworzyły wielkiego widowiska, a szczególnie słabo prezentował się tego dnia lider tabeli hiszpańskiej ekstraklasy. Przez całe spotkanie piłkarze Atletico nie oddali ani jednego celnego strzału.

Zawodnicy Chelsea w światło bramki trafili pięciokrotnie, ale tylko raz pokonali słoweńskiego bramkarza Jana Oblaka - dokonał tego w 68. minucie Olivier Giroud. 34-letni Francuz popisał się efektowną przewrotką.

Cztery mecze 1/8 finału odbyły się już w ubiegłym tygodniu. W najciekawszej parze Paris Saint-Germain rozgromił na wyjeździe Barcelonę 4:1. Poza tym, Liverpool wygrał z grającym w roli gospodarza w Budapeszcie RB Lipsk 2:0, FC Porto niespodziewanie pokonało u siebie Juventus Turyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce 2:1, a Borussia Dortmund zwyciężyła na wyjeździe Sevillę 3:2. W kadrze gości zabrakło kontuzjowanego Łukasza Piszczka.

Dzisiaj zmierzą się Atalanta Bergamo z Realem Madryt oraz Borussia Moenchengladbach z Manchesterem City. To drugie spotkanie, w którym gospodarzem będzie zespół z Niemiec, odbędzie się w Bukareszcie.

Rewanże rozegrane zostaną 9-10 i 16-17 marca. Finał zaplanowano na 29 lutego w Stambule.