Liga Konferencji: Trofeum dla West Ham United

Londyńczycy w Pradze byli niepokonani! (Fot. Getty Images)
West Ham United triumfował w drugiej edycji piłkarskiej Ligi Konferencji. W finale w Pradze londyńczycy, których rezerwowym bramkarzem był w tych rozgrywkach Łukasz Fabiański, pokonali Fiorentinę 2:1. Przed rokiem na inaugurację LK trofeum zdobyła AS Roma.

Spotkanie finałowe było dość wyrównane, a pierwsza bramka padła dopiero w 62. minucie z rzutu karnego. Ręką we własnym polu karnym zagrał kapitan Fiorentiny Cristiano Biraghi, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Algierczyk Said Benrahma.

Chwilę przed tym kontuzji doznał środkowy obrońca "Młotów" Kurt Zouma, który musiał opuścić boisko. Zastąpił go Thilo Kehrer, ale londyńczycy nie od razu potrafili dostosować się do tej zmiany i stali się mniej solidni w defensywie.

Po kilku akcjach Fiorentinie, która w ćwierćfinale wyeliminowała Lecha Poznań, w końcu udało się wykorzystać tę chwilę słabości rywali. Nicolas Gonzalez zgrał piłkę głową do Giacomo Bonaventury, który precyzyjnym uderzeniem pokonał Alphonse'a Areolę.

Decydujący cios wyprowadzili w 90. minucie piłkarze West Hamu. Lucas Paqueta posłał prostopadłe podanie do Jarroda Bowena, który wygrał wyścig do piłki z dwoma obrońcami "Violi" i wykończył sytuację sam na sam z Pietro Terracciano.

W 15 spotkaniach w LK w tym sezonie West Ham odniósł 14 zwycięstw, a raz zremisował.

"Młoty" triumfowały w europejskich rozgrywkach po raz drugi w historii. W 1965 sięgnęli po nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów, pokonując w finale TSV 1860 Monachium 2:0. Dzięki zwycięstwu w środę West Ham uzyskał prawo gry w Lidze Europy w następnym sezonie. Fiorentiny w europejskich pucharach zabraknie.