Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lider opozycji w UK obiecuje znaczące renegocjowanie umowy o warunkach Brexitu

Lider opozycji w UK obiecuje znaczące renegocjowanie umowy o warunkach Brexitu
Keir Starmer stawia na bliższe stosunki z Europą, jeśli Partia Pracy wygra następne wybory. (Fot. Getty Images)
Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział dzisiaj, że jeśli wygra ona najbliższe wybory do Izby Gmin, będzie dążył do znaczącego renegocjowania umowy zawartej z Unią Europejską o warunkach Brexitu.
Reklama
Reklama

"Prawie wszyscy przyznają, że umowa zawarta przez (Borisa) Johnsona nie jest dobra - jest o wiele za słaba. Gdy wejdziemy w rok 2025, postaramy się uzyskać znacznie lepszą umowę dla Wielkiej Brytanii" - oznajmił Starmer w rozmowie z "Financial Times".

Nie sprecyzował, które części umowy będzie starał się poprawić, zastrzegł jednak, że nie ma mowy o powrocie do unii celnej, jednolitego unijnego rynku ani też do członkostwa w UE.

"Musimy sprawić, by działała. To nie jest kwestia powrotu, ale odmawiam zaakceptowania tego, że nie możemy sprawić, by ona zadziałała. Mówiąc to, myślę o przyszłych pokoleniach. Mówię to jako ojciec. Mam 15-letniego chłopca i 12-letnią dziewczynkę. Nie pozwolę im dorastać w świecie, w którym wszystko, co mam im do powiedzenia na temat ich przyszłości, to to, że będzie ona gorsza niż mogłaby być. Jestem całkowicie zdeterminowany, aby ona zadziałała" - wyjaśnił Starmer.

Wynegocjowana pod koniec 2020 r. przez rząd ówczesnego premiera Johnsona umowa o handlu i współpracy (TCA) weszła w życie w 2021 r. i zgodnie z ustaleniami, w 2025 r. ma zostać poddana przeglądowi.

Jak zauważa "FT", UE spodziewa się jednak, że będą to drobne poprawki i nie wiadomo, czy będzie chciała się zgodzić na znaczące modyfikacje o których mówi Starmer, zwłaszcza na sytuację, w której Wielka Brytania miałaby wybierać sobie pola do renegocjacji.

Partia Pracy od końca 2021 r. wygrywa wszystkie sondaże wyborcze, a obecnie jej przewaga nad rządzącą Partią Konserwatywną oscyluje w granicach 15-20 punktów proc., zatem jest bardzo prawdopodobne, że po najbliższych wyborach - które zapewne odbędą się w przyszłym roku - przejmie władzę, a Starmer zostanie premierem.

Czytaj więcej:

Brytyjski ośrodek analityczny: Pięć lat utraconego wzrostu PKB przez Brexit, Covid-19 i wojnę

Sondaż: Poparcie społeczne Brytyjczyków dla kolejnego referendum w sprawie Brexitu

Brytyjski rząd ogłosił powrót do unijnych programów naukowych Horizon i Copernicus

BBC: Braki kadrowe w rolnictwie na Wyspach coraz większe

W UK na nowo odżyły apele o ponowne przystąpienie kraju do Unii Europejskiej

Lider Partii Pracy: "Gangi przerzucające imigrantów do UK są jak terroryści"

  Komentarze
  • Janko Walski
   18 września, 20:40

   On będzie renegocjował Brexit, ja pójdę do kasyna i zmienię pole na które w ruletke postawiłem kasę.

  • Kamil
   19 września, 04:46

   Nie wiadomo co gorsze komunista szurak czy burmistrz ,co odjechal , a teraz komunista na premiera bedzie sobie wymyslal mam ciastko i zjem ciastko ,to bedzie miejsce nie do zycia z 19 wieczna infrastruktura i ekologia z piekla rodem

  • Andy z rodzinką
   19 września, 20:37

   Mało to kogo obchodzi wszyscy prawie wracają do Europy, zostają a raczej się ukrywają w UK tylko poszukiwani listami gończymi, tacy nigdzie nie wyjadą.Dla normalnych ludzi tutaj nie ma miejsca.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama