Menu

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii przekroczyła 4 miliony

Liczba bezrobotnych w Hiszpanii przekroczyła 4 miliony
Kobieta trzyma tabliczkę z napisem "Ratujmy branżę hotelarską" na demonstracji w Madrycie, podczas której hotelarze apelowali do rządu o większą pomoc w dobie pandemii. (Fot. Getty Images)
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w Hiszpanii przekroczyła poziom 4 mln osób - wynika z najnowszych danych rządu Pedra Sancheza. W ocenie centrolewicowego gabinetu, wpływ na rosnące w kraju bezrobocie ma nasilający się koronakryzys.
Reklama
Reklama

Hiszpańskie Ministerstwo Zabezpieczenia Społecznego i Gospodarki Społecznej wskazało, że tylko pomiędzy styczniem a lutym 2021 r. nastąpił wzrost liczby bezrobotnych o blisko 45 tys. Resort sprecyzował, że spodziewa się nasilenia tendencji zwalniania pracowników przez firmy podczas drugiego kwartału 2021 r.

W ujęciu rocznym, jak szacuje rząd Hiszpanii, liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w lutym 2021 r. o 400 tys., czyli najwięcej od kryzysu finansowego w 2010 r. Najwięcej etatów zniknęło w okresie epidemii w branży hotelarskiej - 289 tys.

Z danych rządu Sancheza wynika, że poza 4 mln osób zarejestrowanych w hiszpańskich urzędach pracy nieaktywnych zawodowo jest prawie 900 tys. osób, które objęte są tzw. mechanizmem pracy tymczasowej (ERTE), gdzie państwo wspiera finansowo spółki utrzymujące etaty. W porównaniu do stycznia 2020 r., liczba takich pracowników zmniejszyła się o 29 tys.

Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że najwięcej osób objętych reżimem ERTE występuje obecnie w branży turystycznej, hotelarskiej oraz w sektorze transportu lotniczego.

Czytaj więcej:

Wakacje dla zaszczepionych Brytyjczyków? Rząd Hiszpanii rozważa pomysł

Hiszpania: Z powodu pandemii wydłużają się "kolejki głodu"

Przywódcy UE: "Brak szczepionek zagraża powrotowi do normalności"

Hiszpańskie miasto ogłosiło, że jako pierwsze pokonało koronawirusa

Hiszpania "pracuje" z UK nad korytarzami turystycznymi

  Komentarze
  • Wojtek
   3 marca, 07:43

   Liczba bezrobotnych w Anglii 14 milionów.

  • Andre
   3 marca, 09:57

   Ale z wiekszymi dochodami Pplakow i Hiszpanow razem wzuetych. Anglicy to rasa Panow a parobki zazdrosCza i haruja.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama