Menu

Lekarze w UK: Rodzice, szczepcie swoje dzieci!

Lekarze w UK: Rodzice, szczepcie swoje dzieci!
PHE: "Nigdy nie jest za późno, aby uzyskać ochronę". (Fot. Getty Images)
Brytyjscy lekarze apelują do rodziców, aby nie zwlekali ze szczepieniem swoich dzieci na odrę, świnkę i różyczkę. Ma to związek z dużą liczbą zachorowań na odrę w Europie, m.in. w Polsce - informuje 'Metro'.
Reklama

W pierwszych trzech miesiącach br. w Anglii odnotowano 231 potwierdzonych przypadków odry. To co prawda mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (265), ale ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do 97 przypadków zgłoszonych między październikiem a grudniem 2018 r. - wynika z danych Public Health England (PHE).

W pierwszym kwartale 2019 r. było też 795 zachorowań na świnkę, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2018 r., kiedy odnotowano 275 przypadków tej choroby.

Wirus odry jest nie tylko bardzo zaraźliwy, ale może doprowadzić do śmierci niezaszczepionego dziecka. (Fot. Getty Images)

PHE apeluje do rodziców, których dzieci nie mają kompletnego szczepienia przeciwko odrze, aby w trybie pilnym zgłaszali się do swojego lekarza rodzinnego GP. Eksperci ostrzegają, że odra jest nie tylko bardzo zaraźliwa, ale może nawet doprowadzić do śmierci niezaszczepionego dziecka.

"Odra może zabijać i niezwykle łatwo się nią zarazić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do statusu szczepienia swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Nigdy nie jest za późno, aby uzyskać ochronę" - zaznacza szefowa szczepień w PHE, dr Mary Ramsay. "W całej Europie zdarzają się epidemie odry, więc jeśli planujesz podróż, upewnij się, że odrobiłeś lekcję" - dodaje.

Jak podaje "Metro", w ostatnim czasie najwięcej zachorowań na odrę odnotowano w Rumunii, Francji, Polsce i na Litwie.

Pierwsza dawka szczepionki MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce, jest skuteczna w 90–95 proc., a druga - w około 99 proc. 

  Komentarze
  • Genek
   24 maja, 17:06

   Co big farma traci zyski?

  • Peters
   24 maja, 17:25

   Ale pierdoly. Nie poparte zadnymi dowodami. A gdzie badania kliniczne na poparcie swoich teori? Czyzby ich nie bylo ?

  • Vistula
   24 maja, 21:57

   W ostatni weekend w Polsce widzialem dziecko z porazeniem mozgowym, ktorego dostalo ponoc wlasnie po szczepionce. Ponoc jest tez material na Youtube jakiegos lekarza, ktory wyjasnia, ze nie caly material pobierany do wyrobu szczepionek jest neutralny (pozbawiony skazy) i to powoduje tego typu efekty uboczne.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.11.2019
  GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama