Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Krzewienie wiedzy o Polsce i integracja: 10 lat PSU w Newry

Krzewienie wiedzy o Polsce i integracja: 10 lat PSU w Newry
Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry ma już 10 lat! (Fot. PSU Newry)
Film z okazji 10. rocznicy istnienia przygotowała Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry (PSU/Newry). W sobotnich uroczystościach rocznicowych wzięły udział setki uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości.
Reklama

“Na pomysł utworzenia szkoły w Newry wpadła Aneta Dąbek, współautorka pierwszych internetowych stron polonijnych w Newry i Irlandii Północnej. W 2008 roku, po ankiecie na temat zainteresowania wśród rodziców, zapisanych zostało 160 dzieci” - wspominają władze placówki.

Pierwsze zajęcia odbyły się 11 listopada, a oficjalne otwarcie nastąpiło 6 grudnia. Pierwszą dyrektor została Katarzyna Reynolds, a następnie w kolejnych latach funkcję tę sprawowali: Sylwia Gołębiewska-Jakubas, Magda Górna, Marta Szwenik i Łukasz Wachowiak.

“Tak wyglądały początki szkoły, która dzięki zaangażowaniu kolejnych osób dalej działa, dalej się rozwija i odnosi wiele sukcesów. Celem naszej działalności jest nie tylko przekazywanie polskiej kultury i języka polskim dzieciom, ale również integracja z innymi mniejszościami i społecznością lokalną, co potwierdziliśmy nieraz, biorąc udział w różnego rodzaju projektach i wydarzeniach” - wyliczają działacze.

Integracja jest ważnym elementem funkcjonowania szkoły, o czym świadczy planowana na przyszły rok „Multicultural Action in Interaction” w ramach programu “Peace IV”.

“Głęboko wierzymy również w to, że z pomocą lokalnej społeczności uda nam się w przyszłości otworzyć w Newry polski dom kultury” - planuje dyrekcja.

Podczas uroczystego jubileuszu odbyła się premiera filmu o szkole, zrealizowanego w ramach programu “Peace IV”.

“Należę do grupy nauczycieli, którzy są związni z PSU od początku jej istnienia. Widzę, jak z roku na rok przybywa dzieci. Wierzę, że nasza praca jest bardzo ważna, ponieważ uczniowie chcą uczęszczać do naszej placówki, chcą zdobywać wiedzę o Polsce, swojej ojczyźnie” - podsumowała w nagraniu Jolanta Czarnocka.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama