Menu

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie do narodu

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie do narodu
Królowa Elżbieta II przemówiła do narodu w związku z rosnącą liczbą zgonów. (Fot. Getty Images)
Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym dziś w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Zapewniła, że Wielka Brytania przetrwa epidemię i podziękowała m.in. personelowi służby zdrowia.
Reklama

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nas wszystkich" - wskazała królowa w wieczornym wystąpieniu.

Podziękowała wszystkim pracownikom publicznej służby zdrowia NHS, pracownikom opieki społecznej, a także innym osobom wszystkim wykonującym kluczowe zadania. Podziękowała również wszystkim, którzy zostając w domach, pomagają chronić najbardziej narażonych i oszczędzają cierpień wielu rodzinom.

"Wspólnie walczymy z tą chorobą i chcę was zapewnić, że jeśli pozostaniemy zjednoczeni i niezachwiani, to uda nam się ją pokonać" - oznajmiła.

"Mam nadzieję, że w latach, które nadejdą, wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni. Że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Królowa wyraziła przekonanie, że momenty, w których mieszkańcy kraju wychodzą przed domy, by podziękować oklaskami personelowi służby zdrowa i innym niezbędnym pracownikom, zostaną zapamiętane jako wyraz ducha narodu.

"I chociaż izolowanie się może być czasami trudne, wielu ludzi różnych wyznań oraz osoby bezwyznaniowe odkrywają, że jest to okazja do spowolnienia, zatrzymania się i refleksji, w modlitwie lub medytacji" - podkreśliła.

Przypomniała też swoje pierwsze wystąpienie w radiu w 1940 r., gdy wraz z młodszą siostrą, księżniczką Małgorzatą, dodawała otuchy dzieciom w czasie niemieckich bombardowań. "Jako dzieci, rozmawiałyśmy stąd w Windsorze z dziećmi, które zostały ewakuowane z domów i wysłane (gdzie indziej) dla własnego bezpieczeństwa. Dziś po raz kolejny wiele osób odczuje bolesne oddzielenie od bliskich. Ale teraz, tak jak wtedy, wiemy w głębi duszy, że tak należy" - wskazała.

"Uda nam się - i ten sukces będzie należał do każdego z nas. Powinniśmy pocieszać się, że choć mamy jeszcze więcej do przetrzymania, powrócą lepsze dni: znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy" - zapewniła monarchini.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w jej 68-letnim panowaniu. Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety, w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania.

Czytaj więcej:

W związku z koronawirusem królowa opuściła Pałac Buckingham

Urodzinowa parada Elżbiety II odwołana

Elżbieta II wygłosi kryzysowe orędzie do narodu

  Komentarze
  • Anthony
   5 kwietnia, 20:55

   Duźo źdrowia królowo złota. Niech ci rumuńskie pielęgniarki długo słuźą. A zasobne skarbnice z afrykańskich złóż nigdy nie topnieją!

  • Zawsze jakiś dzban
   5 kwietnia, 21:52

   Anthony mokosie. Po twoim zangielszczonym nicku przypuszczam że właśnie siedzisz u Królowej z której tak szydzisz pod dachem i zamiast doceniać wolisz krytykować. Królowa jest symbolem tego narodu i pełni swoją funkcję starając się budować pokojowe relacje na świecie.

  • Lolek
   6 kwietnia, 07:28

   Ja tu czegos nie rozumiem, kryzys na swiecie a funt w gore? I co tu chodzi

  • GitGandiUK
   6 kwietnia, 09:09

   funt nie idzie w gore tylko zlotowka spada

  • Do lolek
   6 kwietnia, 09:20

   zlotowka w dol a nie funt w gore ty skrajny ekonomisto

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama