Królowa Małgorzata II panuje na duńskim tronie już przeszło pół wieku. (Fot. Getty Images)

Królowa Danii pozbawiła swoje wnuczęta tytułów książęcych

Małgorzata II, panująca od 50 lat na duńskim tronie, odebrała dzieciom swojego młodszego syna, księcia Joachima, tytuły książęce, degradując je do hrabiów. Chce bowiem swoim czterem wnuczętom "umożliwić prowadzenie bardziej normalnego życia".

Duński pałac królewski 28 września opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, które odbiło się dużym echem w Danii oraz na świecie.

Dowiadujemy się z niego, że decyzją królowej Małgorzaty II, od 1 stycznia 2023 r. dzieci jej młodszego syna, księcia Joachima, będą mogły używać wyłącznie tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat, a ich tytuły książęce stracą ważność. Tymi wnuczętami są 23-letni Mikołaj, 20-letni Feliks, 13-letni Henryk i 10-letnia Ateny.

Duńska królowa ze swoimi wnukami w 2018 r. (Fot. Ole Jensen - Corbis/Corbis via Getty Images)

"Za decyzją Jej Wysokości stoi pragnienie, aby czwórka jej wnucząt mogła w znacznie większym stopniu osobiście kształtować swoje życie, tak, aby nie byli ograniczani szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie przynależność do rodziny królewskiej ze sobą niesie. Cała czwórka wnuków zachowuje swoje prawa do sukcesji" – czytamy w dalszej części oświadczenia.

Zmiany nie dotyczą dzieci następcy tronu, księcia Fryderyka. Tytuły książęce zachowują 16-letni Chrystian, 15-letnia Izabela i 11-letnie bliźnięta Wincenty i Józefina.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9284
+0.0065
EUR
4.2530
+0.0049
USD
3.6878
+0.0111
CHF
4.6093
+0.0063
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu