Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Król Karol III przyjął na audiencji dzieci pierwszych zdobywców Mount Everestu

Król Karol III przyjął na audiencji dzieci pierwszych zdobywców Mount Everestu
Zdjęcie ze spotkania pojawiło się na oficjalnym profilu rodziny królewskiej na Twitterze. (Fot. Twitter/@RoyalFamily)
Król Karol III przyjął na audiencji dzieci pierwszych zdobywców najwyższego szczytu globu Mount Everestu z 1953 roku synów Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego - Petera oraz Szerpy Tenzinga Norgaya - Jamlinga.
Reklama
Reklama

Obecna była także córka kierownika historycznej wyprawy, Brytyjczyka Johna Hunta, Sue Leyden - poinformował Buckingham Palace.

"W końcu dołożyliśmy draniowi" - tymi słowami pszczelarz Hillary poinformował przyjaciela i rodaka George’a Lowe’a czekającego na Przełęczy Południowej o zdobyciu najwyższej góry świata.

Kierownik Hunt, jak inni uczestnicy wyprawy, o wyczynie kolegów  dowiedział się dopiero po zejściu Hillary'ego, Tenzinga i Lowe'a do bazy, następnego dnia.

Wiadomość o sukcesie przekazał opinii publicznej korespondent "The Times" James Morris, który nadał ją drogą radiową z wojskowego posterunku w Namcze Bazar. Dotarła do Londynu po 72 godzinach od wejścia i 2 czerwca uświetniła koronację Elżbiety II.

"To był jeden z największych przykładów ludzkiej wytrzymałości, połączonej ze staranną organizacją i współpracą. Mam szczerą nadzieję, że możemy czerpać inspirację z wyprawy na Everest z 1953 r., aby wspólnie pracować dla ochrony naszej pięknej planety dla przyszłych pokoleń. Nie umknęło mi, że 70. rocznica tego wyczynu zbiega się z moją koronacją" – przekazał  król wspominając, że informacja o historycznym wyczynie dotarła do Londynu na uroczystości koronacyjne jego matki.

Kilkanaście dni temu - 29 maja przypadła 70. rocznica pierwszego wejścia na Everest (8 848 m). (Fot. Getty Images)

Czomolungma, jak nazywana jest najwyższa góra globu przez mieszkańców himalajskich wiosek, była drugim ośmiotysięcznikiem na którym stanęła ludzka stopa, po Annapurnie (8091 m), zdobytej 3 czerwca 1950 r. przez alpinistów z Francji.

Pierwszy w historii zdobywca najwyższej góry świata, Hillary, został uhonorowany Orderem Komandora Imperium Brytyjskiego i obywatelstwem Nepalu jako pierwszy cudzoziemiec. Był także pomysłodawcą projektu pomocy dla mieszkańców wiosek znajdujących się na drodze do bazy pod Everestem.

Dzięki działalności Himalayan Trust wybudowano szkoły, przychodnie lekarskie, infrastrukturę drogową oraz lądowisko w Lukli. Zmarł 11 stycznia 2008 roku w Auckland. Natomiast Norgay, który mieszkał w Indiach w Dardżylingu, odszedł na "drugą stronę grani" 9 maja 1986. 20 marca 2013 roku, w wieku 89 lat, zmarł ostatni uczestnik legendarnej wyprawy - Nowozelandczyk Lowe.

Przez 70 lat na Evereście stanęło ponad 6000 osób, których większość w ostatnich latach, a szczególnie dwóch dekadach, stanowią wspinacze komercyjni, prowadzeni przez Szerpów. Na najwyższej górze świata życie straciło ponad 300 osób, a ponad dwie trzecie ciał tam pozostało. W tym roku zginęło 17 wspinaczy. 

Czytaj więcej:

Brytyjski "The Times" wspomina polskiego majora

Kilkuset wolontariuszy uhonorowano zaproszeniami na koronację Karola III

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama