Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kończy się okres rozkwitu na brytyjskim rynku pracy po lockdownach

Kończy się okres rozkwitu na brytyjskim rynku pracy po lockdownach
Sytuacja na brytyjskim rynku pracy wkrótce zacznie się pogarszać. (Fot. Getty Images)
Rynek pracy w Wielkiej Brytanii, który rozwijał się prężnie od czasu, gdy gospodarka zaczęła wychodzić z pandemii, może być bliski odwrotu - ostrzegają eksperci.
Reklama
Reklama

Jak donosi BBC, gospodarka Wielkiej Brytanii rozwijała się w lipcu wolniej, niż przewidywano. Mimo że wskaźnik bezrobocia spadł do 3,6% w ciągu trzech miesięcy do lipca (jest to jego najniższa wartość od 1974 roku), wskaźnik zatrudnienia i liczba wakatów również spadły.

Liczba wolnych miejsc pracy spadła do poziomu najniższego od dwóch lat, zmniejszając się o 34 000 stanowisk między czerwcem a sierpniem, chociaż ogólna liczba wolnych miejsc pracy nadal pozostaje na historycznie wysokim poziomie. Wskaźnik zatrudnienia również spadł do 75,4%, co stanowi niewielki spadek w stosunku do poprzedniego kwartału.

Jednym z powodów spadku wskaźnika bezrobocia jest rosnąca liczba osób, które przestały szukać pracy, a więc nie są wliczane do tych danych. Wskaźnik poziomu bierności zawodowej wzrósł do 21,7% - poinformowało Krajowe Biuro Statystyczne (ONS), co jest najwyższym poziomem od 2017 roku.

Inflacja sprawia, że realna wartość wynagrodzń ciągle spada. (Fot. Getty Images)

Według analityków niższa stopa bezrobocia nie wynika z ożywienia na rynku pracy, a raczej z tego, że mniej osób aktywnie poszukuje pracy. Wynika to z rekordowej liczby osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Wyjątkowo długie listy osób oczekujących na leczenie w ramach NHS mogą mieć wpływ na gospodarkę.

Realne płace nadal gwałtownie spadają, zwłaszcza w przypadku pracowników sektora publicznego. Dzieje się tak pomimo sporego wzrostu płac w wymiarze nominalnym. Pomimo spowolnienia gospodarczego liczba wakatów pozostaje wysoka. Niedobory siły roboczej ograniczają z kolei działalność przedsiębiorstw, a w szczególności mogą oznaczać wydłużenie okresu utrzymywania się wyższej inflacji.

Po uwzględnieniu wzrostu cen, wartość regularnego wynagrodzenia spadła o 2,8%. Średni wzrost regularnych wynagrodzeń w sektorze prywatnym wyniósł 6% w okresie od maja do lipca, w porównaniu z 2% w sektorze publicznym. Według ONS jest to największa w historii różnica między sektorem prywatnym i publicznym, poza szczytem okresu pandemii.

Czytaj więcej:

Eksperci: Wielka Brytania może wejść w fazę technicznej recesji

UK: Jedna na 20 nieaktywnych zawodowo osób ma "long Covid"

Eksperci: Stawka minimalna w UK powinna wzrosnąć do £15 "jak najszybciej"

Inflacja zahamowała wzrost wynagrodzeń w UK, ale bezrobocie spadło

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama