Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kosmyk włosów Leonarda da Vinci może pomóc ustalić jego DNA

Kosmyk włosów Leonarda da Vinci może pomóc ustalić jego DNA
"Wyzwaniem, jakie przed nami stoi, jest poszukiwanie DNA Leonarda". (Fot. Getty Images)
W prywatnej kolekcji w USA znajduje się kosmyk włosów Leonarda da Vinci, dzięki któremu można podjąć próbę ustalenia jego DNA - taką wiadomość podano na trzy dni przed 500. rocznicą śmierci artysty.
Reklama

"Dowiedzieliśmy się o tym znalezisku trzy lata temu i podjęliśmy działania, by rozpocząć poważne badania naukowe, które zostaną zainaugurowane oficjalnie w Vinci 2 maja" - ogłosił dyrektor muzeum Leonarda w jego rodzinnym miasteczku pod Florencją Alessandro Vezzosi.

Według podanych wiadomości, kosmyk włosów pochodzi z Francji, a jego autentyczność potwierdza dołączony do niego dokument. Pamiątka ta dwa razy zmieniła właścicieli. Ten obecny postanowił pokazać ją po raz pierwszy w przypadającą w czwartek 500. rocznicę śmierci Leonarda w Vinci.

"Wyzwaniem, jakie przed nami stoi, jest poszukiwanie DNA Leonarda" - wyjaśnił Alessandro Vezzosi. Przyznał, że to zadanie trudne i ambitne.

"Mamy całkowitą pewność co do autentyczności dokumentu pochodzącego z Francji o tym, że jest to jego kosmyk" - dodał badacz życia artysty i wynalazcy.

Jak podkreślił, ustalony kod genetyczny zostanie skonfrontowany z DNA żyjących potomków twórcy Mona Lisy, którzy mieszkają w Toskanii, a także ze szczątków z grobów za granicą oraz z jego grobowca w Amboise we Francji. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama