Menu

Kościół w Polsce podzielony w kwestii zbierania projektów pod ustawą "Stop LGBT"

Kościół w Polsce podzielony w kwestii zbierania projektów pod ustawą "Stop LGBT"
Katolicy w Polsce mają możliwość złożenia podpisu pod homofobiczną ustawą w wielu miejsach kultu. (Fot. Getty Images)
Inicjatywa zbierania podpisów pod projektem 'Stop LGBT' ze względu na swój charakter nie powinna być promowana w kościołach i pomieszczeniach kościelnych - przekazał przedstawiciel archidiecezji warszawskiej w Polsce. Wcześniej podobny komunikart wydał m.in. metropolita poznański. Na zbiórkę podpisów zgodził się natomiast m.in. metropolita białostocki.
Reklama

Archidiecezja w Warszawie podała, że "w związku z pytaniami księży i do księży informuje, iż inicjatywa ta, ze względu na swój charakter, nie powinna być promowana w kościołach i pomieszczeniach kościelnych".

"Nie odbierajmy katolikom świeckim ich podmiotowego działania" - przekazał w komunikacie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. dr Marcin Szczerbiński.

"Decyzję o tym, czy umożliwić, bądź nie, zbiórki podpisów na terenie kościelnym, podejmuje według swobodnej swojej decyzji każdy biskup miejsca" - wyjaśnił z kolei w oświadczeniu z 13 września br. rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Wcześniej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki również był przeciwny promowaniu i zbieraniu podpisów pod projektem "Stop LGBT", na terenach kościelnych archidiecezji. Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak nie chciał komentować sprawy listu, który otrzymali w tej kwestii proboszczowie, ani nie chciał odnieść się do stanowiska abpa Gądeckiego w sprawie projektu ustawy.

"Na zbieranie podpisów przed kościołami zgodził się natomiast metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. 

Sekretarz Generalny Episkopatu w Polsce bp Artur Miziński przesłał 4 września pismo do wszystkich biskupów diecezjalnych. Przypomniał w nim, że przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina podczas Zebrania Plenarnego KEP w Częstochowie przedłożyli propozycję zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach. Fundacja przedstawiła wówczas biskupom postulat wprowadzenia zakazu parad równości na terenie Polski i poinformowała, że zbiera podpisy pod projektem.

Bp Miziński precyzuje w piśmie, że "mając na względzie, iż o umożliwieniu wiernym podpisania takiego projektu na terenie kościelnym decyduje biskup miejsca, pragnę prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję o rozważenie według swobodnej swojej decyzji ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy".

"List Sekretarza Generalnego KEP jest przekazaniem informacji o inicjatywie ustawodawczej, a nie stanowiskiem Episkopatu w tej sprawie. Decyzję o tym, czy umożliwić, bądź nie, zbiórki podpisów na terenie kościelnym, podejmuje według swobodnej swojej decyzji każdy biskup miejsca" - wyjaśnił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Czytaj więcej:

Muzułmanie w UK zorganizują pierwszą paradę równości

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

Nastolatka skrytykowała islam za stosunek do LGBT. Grożono jej śmiercią

Irlandzki europoseł do Kaczyńskiego: "U nas ludzie mogą być tym, kim są lub kim chcą"

Norwegia: Strefy wolne od LGBT w Polsce nie otrzymają środków z funduszy norweskich

  Komentarze
  • ...
   24 września, 09:23

   No cóż... Duszno się robi w Polsce, a kościół katolicki kompromituje się coraz bardziej. Podobieństwa do sytuacji w latach trzydziestych w Niemczech po dojściu Hitlera do władzy wręcz uderzają.

  • Ehh
   24 września, 10:39

   Kosciol katolicki zajmuje sie glownie polityka, sianiem nienawisci I zbieraniem dotacji z budzetu....

  • Mario
   24 września, 12:14

   Jako katolik mysle, ze zdanie kosciola powinno byc jedne choc w strukturach kosciola sa osoby nie godne aby sprawowac takie funkcje jakie sprawuja. Ideologii powinno byc powiedziane stanowcze Nie. Ale drugiego czlowieka trzeba zawsze szanowac. Niech sobie zyja obok nas, ale jak chca dzieci I malzenstwo to do Anglii. Na Islington do Londynu zapraszamy

  • Bochemot
   24 września, 12:32

   Nadszedł juz koniec LGBT-U

  • Vistula
   24 września, 14:32

   A jak wygląda mapa miłości, np. gdzie w PL są prowadzone przez organizacje feministyczne, domy samotnej matki, domy pomocy kobietom poddanych przemocy? Chyba nie będzie trudno coś takiego przedstawić. W końcu te organizacje zajmują się pomocą kobietom. Podpowiem: nigdzie. Te organizacje żyją z nakręcania hejtu w przestrzeni medialnej, bo z tego są piniondze i łatwe życie. Vide kalif w różowych okularach w kształcie serc ze swoim haremem, który robi wszystkich naiwnych w bambuko.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama