Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Koronawirus "wyciekł" z laboratorium w Wuhan? Tak twierdzi ponad 70 proc. Amerykanów

Koronawirus "wyciekł" z laboratorium w Wuhan? Tak twierdzi ponad 70 proc. Amerykanów
Jeśli koronawirus rzeczywiście "wyciekł" z chińskiego laboratorium, Chiny powinny zapłacić "reparacje" pozostałym krajom świata - twierdzi większość Amerykanów. (Fot. Getty Images)
72 proc. Amerykanów uważa za prawdopodobne, że pandemia Covid-19 miała swój początek w laboratorium w chińskim Wuhanie - wynika z sondażu Instytutu Ronalda Reagana. Z sondażu wynika też, że największe zagrożenie dla USA Amerykanie widzą w cyberatakach i konfliktach wewnątrz kraju.
Reklama
Reklama

Według corocznej ankiety National Defense Survey,  42 proc. Amerykanów uważa teorię o "ucieczce" wirusa z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii za "bardzo prawdopodobną", zaś 30 proc. za całkiem prawdopodobną.

Dodatkowo 76 proc. badanych twierdzi, że jeśli teoria ta zostanie udowodniona, Chiny powinny zapłacić "reparacje" pozostałym krajom świata.

Zapytani o to, które zagrożenia dla Ameryki są niepokojące w perspektywie najbliższych pięciu lat, aż 88 proc. wskazało na cyberataki, zaś 85 proc. na przemoc w kraju. Obawy o wojnę z Chinami wyraziło 70 proc. zaś zmianami klimatu - 66 proc.

"Choć to tylko jeden sondaż, to wskazuje on, że główne priorytety bezpieczeństwa narodowego tej administracji niekoniecznie są tym, co trapi wszystkich Amerykanów" - komentuje portal Politico.

Chiny w coraz większym stopniu postrzegane są jako największe zagrożenie dla USA. Na ChRL wskazała w badaniu ponad połowa badanych, choć jeszcze w 2018 r. największa liczba ankietowanych wskazywała na Rosję. Dziś na Rosję wskazuje tylko 14 proc. badanych, niewiele więcej niż na trzecią pod tym względem Koreę Północną (12 proc.).

Wyniki badania wskazują też, że Amerykanie są przekonani, że Azja Wschodnia powinna być regionem szczególnego skupienia sił USA. Twierdzi tak 37 proc. badanych. Na Bliski Wschód wskazało 17 proc. a na Europę tylko 5 proc. uczestników sondażu.

  Komentarze
  • Pan z Londynu
   2 grudnia 2021, 11:58

   Nie tylko że uciekł Australia ma dowody i udowadnia to z poparciem naukowców że został stworzony tylko i wyłącznie do zakażania ludzi ,film jest dostępny na sky news australia. Każdy kto zna angielski i dobrze się wsłucha oni dokładnie to mówią wywiady są przeprowadzane z ludźmi z rządu znanymi naukowcami którzy badali covid od samego początku i nie dali się kupić przez Chiny.Australia i Nowa Zelandia również mówi że nigdy nie da się wyeliminować Covid 19.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.06.2022
  GBP 5.4215 złEUR 4.6809 złUSD 4.4533 złCHF 4.6611 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama