Menu

Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów o 2 lata

Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów o 2 lata
Spadek najbardziej dotknął społeczności mniejszościowe, w tym osoby czarnoskóre i Latynosów. (Fot. Getty Images)
W latach 2018-2020 oczekiwana średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o prawie dwa lata. Przypisuje się to w dużej mierze pandemii Covid-19.
Reklama
Reklama

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w naukowym magazynie "British Medical Journal", spadek najbardziej dotknął społeczności mniejszościowe, w tym czarnoskórych i Latynosów.

W 2018 roku średnia oczekiwana długość życia Amerykanów wynosiła ok. 78,7 lat. Do końca 2020 roku zniżyła się do ok. 76,9 lat. "Nie widzieliśmy takiego spadku od czasów II wojny światowej. To przerażający spadek średniej długości życia" - ocenia współautor opracowania Steven Woolf z Virginia Commonwealth University School of Medicine.

Dotychczas w USA bezpośrednio z powodu koronawirusa zmarło ponad 600 000 osób. Do innych czynników wpływających na ograniczenie długowieczności ekspert zalicza zakłócenia w opiece zdrowotnej i w zarządzaniu chorobami przewlekłymi. Wskazuje też na kryzys zdrowia psychicznego związanego z brakiem pomocy w leczeniu uzależnień i depresji.

Według Woolfa, średnia długość życia Afroamerykanów zmniejszyła się o 3,3 roku, a Latynosów o 3,9 roku. Naukowiec uznaje to za wynik systemowych nierówności poprzedzających pandemię. Jego zdaniem, wskaźnik określający przewidywaną długość życia w USA ulegnie poprawie, lecz nie odwróci negatywnego trendu.

"Stany Zjednoczone mają jedne z najlepszych szpitali i najwspanialszych naukowców. Ale inne kraje są znacznie lepsze w jakości opieki medycznej dla całej populacji. Mamy duże luki w opiece dla ludzi, którzy potrzebują jej najbardziej" - ocenia Woolf.

"To badanie jeszcze bardziej niszczy mit, że Stany Zjednoczone są najzdrowszym miejscem do życia na świecie. Na przykład średnia długość życia w przeważającej części białej społeczności w Princeton (stan New Jersey) jest o 14 lat wyższa niż w oddalonym o zaledwie 14 mil (22,5 km) mieście Trenton w przeważającej części zamieszkanym przez osoby czarnoskóre i Latynosów" - podkreśla z kolei dr Richard Besser, prezes Fundacji Roberta Wooda Johnsona.

Badanie szacuje, że m.in. w Austrii, Finlandii, Francji, Izraelu, Holandii i Wielkiej Brytanii spadek średniej długości życia wynosił 0,22 roku w porównaniu z prawie dwuletnim w Ameryce.

Czytaj więcej:

Amerykanie żyją coraz krócej

Średnia długość życia w UK "stanęła w miejscu"

Raport ESPON: Europa szybko się starzeje

Ponad 2 mln osób Anglii miało "długi Covid-19"

W UK po raz pierwszy od 44 lat więcej zgonów niż urodzeń

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama