Menu

Kontrowersyjna nominacja Johaug do prestiżowej nagrody

Kontrowersyjna nominacja Johaug do prestiżowej nagrody
Johaug miała w swojej karierze "nieczysty epizod"... (Fot. Getty Images)
Dziesięciokrotna mistrzyni świata i medalistka olimpijska w biegach narciarskich Therese Johaug, po zwycięstwie w biegu na 10 000 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw Norwegii, została nominowana do najbardziej prestiżowej sportowej nagrody w jej kraju.
Reklama

Nagroda Egebergs Aerespris przyznawana jest norweskim sportowcom od 1918 roku za wyjątkowe osiągnięcia w więcej niż jednej dyscyplinie, którzy w dodatku, jak precyzuje statut, są przykładami dla młodych pokoleń i symbolami podstawowych wartości w sporcie.

Zdaniem ekspertów, jej przyznanie może jednak poważnie zagrozić wizerunkowi Norwegii jako kraju aktywnie walczącemu z niedozwolonym wspomaganiem, ponieważ tak prestiżową nagrodę nie może dostać ktoś, kto został skazany za doping.

Powodem krytyki jest fakt, że Johaug miała w swojej karierze "nieczysty epizod" i w listopadzie 2016 została przez norweską konfederację sportu zdyskwalifikowana na 14 miesięcy po pozytywnym wyniku kontroli antydopingowej, która wykazała niedozwolony steryd clostebol, będący składnikiem maści na poparzone usta. Dyskwalifikacja została później przedłużona do 18 miesięcy przez Trybunał Arbitrażowy ds. sportu w Lozannie (CAS).

Czy "prestiż Norwegii jako kraju, który cały czas podkreśla czystość sportu, może zostać poważnie naruszony"?... (Fot. Getty Images)

Zdaniem prawnika sportowego Robina MacKenzie-Robinsona "prestiż Norwegii jako kraju, który cały czas podkreśla czystość sportu, może zostać poważnie naruszony. Zwłaszcza, że przyznawana jest - co jest dokładnie sprecyzowane - nie tylko za osiągnięcia w sporcie, lecz za jego uprawienie z najwyższą uczciwością i honorem".

"Osiągnięcia Johaug są wielkie i spektakularne. Osobiście uważam, że nie stosowała dopingu świadomie, ale tu chodzi o zasady. Ona została przecież skazana przez najwyższe instancje sportu i nic z tym już nie można zrobić" - podkreślił na łamach dziennika "Aftenposten" oraz radia i telewizji publicznej NRK.

Fundatorem nagrody był Ferdinand Julian Egeberg i jest ona traktowana jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie w norweskim sporcie.

Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. skoczek narciarski Bjoern Wirkola (1971), który był też piłkarskim mistrzem kraju, kolarka i biegaczka narciarska Anita Andreassen (1996), która rywalizowała w zawodach psich zaprzęgów, biegaczka narciarska Kristin Stoermer Steira (2011), która była lekkoatletyczną mistrzynią kraju w biegu na 5000 metrów i legendarny biathlonista, Ole Einar Bjoerndalen (2002), który wygrywał również w biegach narciarskich.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.05.2020
  GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

  Sport


  Sport

  Reklama