Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Konsul Honorowa RP na wyspie Jersey świętuje 10-lecie pełnienia tej funkcji

Konsul Honorowa RP na wyspie Jersey świętuje 10-lecie pełnienia tej funkcji
Magda Chmielewska występuje w roli "łącznika pomiędzy dwoma rządami" i pomaga mieszkającym na wyspie Jersey Polakom. (Fot. ITV News)
Magda Chmielewska objęła funkcję Konsula Honorowego RP na wyspie Jersey w 2012 roku i od tego czasu aktywnie działa tam na rzecz wspierania lokalnej Polonii. Po dziesięciu latach pracy Polka wyznała w rozmowie z ITV News, iż 'jej doświadczenia zmieniły ją na lepsze'.
Reklama
Reklama

"Codzienna praca to coś, co ukształtowało moją osobowość - umiejętność pomagania ludziom, umiejętność prowadzenia i doradzania, to niesamowite pełnić taką funkcję" - przekazała w materiale dla ITV News.

Podczas pełnienia swojej roli, Magda Chmielewska pomagała wspierać polską społeczność m.in. po Brexicie, w czasie pandemii koronawirusa, a ostatnio także po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak przypomina stacja, polska dyplomatka pomogła swoim rodakom w czasie pierwszego lockdownu m.in. poprzez organizację lotów do Polski.

"Strach był bardzo widoczny, wszyscy czuliśmy to samo. I w tym konkretnym momencie udało mi się zorganizować lot do Polski dla tych, którzy tu utknęli. Polski rząd zapytał mnie, czy chciałabym być umieszczona w tym samolocie i wrócić. Odpowiedziałam, że nie, ponieważ jestem na miejscu po to, aby móc pomóc w takich właśnie chwilach jak te. Muszę być w stanie komunikować się z ludźmi, prowadzić ich" - przekazała.

Polka jednocześnie podkreśliła, jak ważna i odpowiedzialna jest jej rola i jak istotna jest współpraca z lokalnymi politykami.

"Stałam się łącznikiem miedzy dwoma rządami. Bezpośrednio współpracuję z ministrami od pierwszego dnia" - wyjaśniła. I zwróciła uwagę, że są już za nią "trzy zmiany w rządzie i prawdopodobnie stoimy przed czwartą". "Bezpośredni dialog zawsze pomaga - pomaga kształtować politykę i pozwala być zrozumianym" - podsumowała dyplomatka. 

Czytaj więcej:

Mieszkańcy Isle of Wight oddali hołd Polakom, którzy uratowali wyspę w 1942 roku

Historyk Roger Moorhouse o Grupie Ładosia w ramach Polish Heritage Days

Niemcy: Atak na polski konsulat w Hamburgu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama