Menu

Koniec przymusowej kwarantanny dla Polaków pracujących w UE i UK

Koniec przymusowej kwarantanny dla Polaków pracujących w UE i UK
Polacy pracujący w krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii będą mogli odwiedzić Polskę pod warunkiem, że udownodnią swoje miejsce zatrudnienia. (Fot. Getty Images)
Od jutra wejdą w życie nowe przepisy, które zwolnią Polaków pracujących zagranicą z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny - wynika z rozporządzenia premiera opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z ustawą, wprowadzone zostaną również zmiany związane z przekraczeniem granicy przez obcokrajowców.
Reklama

Według opublikowanego rozporządzenia, do odwołania wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Rozporządzenie stanowi, że w czasie trwania pandemii osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały: przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym.

Tak jak dotychczas, osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę. Istnieje jednak szereg wyjątków od tego obowiązku. 

Zmiana pozwoli wielu Polakom na odwiedzenie rodziny i znajomych w Polsce. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z rozporządzeniem z takiej kwarantanny zwolnione będą m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE oraz Wielkiej Brytanii, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech czy Zjednoczonym Królestwie. 

Zgodnie z rozporządzeniem, w wyjątkowych sytuacjach sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny.

Zgodnie z przepisami pracownikowi, który odbywa kwarantannę, przysługuje tzw. chorobowe. Jeżeli odbywamy kwarantannę, objęci są nią będą również nasi domownicy.

❗️UWAGA❗️ #Granica 🇵🇱-🇩🇪 #Kwarantanna 🏠️ ⚠️ Nowe zasady kwarantanny w PL 🇵🇱 po przekroczeniu granicy RP – jeszcze więcej...

Posted by Polnische Botschaft in Deutschland Ambasada Polski w Niemczech on Saturday, 16 May 2020

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy na ogół przestrzegają restrykcji związanych z koronawirusem

Czechy: Polak, który spędził 4 dni na lotnisku w Pradze, wraca do kraju

Niemcy łagodzą przepisy dla cudzoziemców z państw UE

  Komentarze
  • Greg
   17 maja, 16:13

   Yessssss !!!!!!!!!!!!

  • Pikadelka
   17 maja, 16:15

   Smiechu warte.... Adres, telefon... Nikt nie sie bawi tutaj w wydawanie zaswiadczen na takie glupie excuse bo Pl granic na musi wiedziec gdzie kto pracuje.... Oni juz oglupieli z tego wirusa... I co jeszcze moze rozmiar biustu, oczu I glowy... Co jeszcze...

  • Arthur
   17 maja, 16:15

   Czy to znaczy,ze jak pokaze referencje z pracy w hotelu w Lobdynie to teraz moge odwiedzic matke bez kwarantanny? Jak to wyglada w realu,?

  • Sandra
   17 maja, 18:09

   Dlaczego podajecie nieprawdziwe informacje i siejecie zamęt wśród Polaków w UK??
   Rozporządzić mówi o osobach przekraczających wewnętrzne granice z PL. Granica z UK nie jest granicą wewnętrzna, bowiem UK nie należy do Strefy Schengen. Potwierdziłam te informacje w Straży Granicznej. Wasze działania tez powinny obejmować potwierdzanie zdobywanych informacji :-(

  • Kiko
   17 maja, 18:38

   Jeśli to PRAWDA TO 80% przyjezdnych spełni te warunki aby nie odbywać kwarantanny!!!!

  • Edek
   17 maja, 19:59

   Informacje takie sprawdzające w polskich urzędach, teraz wpisywane są bzdury, że szok

  • Andrzej
   17 maja, 20:01

   Sandra, przeczytaj zapis z dziennika ustaw dokładnie. +
   "Dopytałem w SG jak interpertowana jest Wielka Brytania i Szwajcaria w kontekście pracowników transgranicznych z EU i EOG. Usłyszałem, że również pracujący w UK i CH mogą wjeżdżać do Polski bez konieczności kwarantanny. @PolsatNewsPL
   — Tomasz S. Lejman (@TomaszLejman) May 17, 2020"

  • Janek
   17 maja, 20:17

   Skąd wy te artykuły bierzecie moi drodzy nigdzie nie ma słowa o tym nigdzie tylko na londynku to jest nie prawdą wasz portal podaje nie sprawdzone informacje i wprowadza w błąd ludzi dlaczego to robicie o co wam chodzi?

  • Michal
   17 maja, 20:44

   Dziennik ustaw: "3. Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowią-
   cej granicę wewnętrzną (...)
   1)w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;"

  • KUBA
   17 maja, 21:32

   Kto mi na zmywaku wystawi zaswiadczenie !!!!

  • Henio
   17 maja, 21:45

   A co w takim razie jesli będę chciał wrócić do UK. Johnson wypowiadał się na temat przylotów a jeżeli wracam autem?

  • M
   17 maja, 21:47

   Dzisiaj rano przekroczyłem granicę Niemiecko Polską pieszo niedaleko Frankfurtu - nie obejmuje mnie dwu tygodniowa kwarantanna. Na granicy sprawdzono mi temperaturę oraz po potwierdzeniu, że pracuje w UK (może być kontrakt, zaświadczenie, lub umowa o furlough leave - coś gdzie jest imię i nazwisko oraz nazwa firmy) mogłem spokojnie przekroczyć granice

  • Marzenka1988
   18 maja, 02:12

   Artykuł jest prawda!!! Wyjechaliśmy wczoraj z UK i po drodze przeczytaliśmy te informacje. 5minut temu przekraczaliśmy granice w Slubicach i po ukazaniu dokumentów potwierdzających zatrudnienie nie ma obowiązku kwaranntany.

  • Sandra
   18 maja, 03:31

   Tomasz S. Lejman, dokładnie zapoznałam się z Rozporządzeniem i wysłałam zapytanie w firmie e-mail do SG. Moje pytanie dotyczyło mojej sytuacji, tzn. mieszkam i pracuję w UK, czy po przybyciu do PL muszę odbyć kwarantannę. Otrzymałam odpowiedź, że tak. Nie odniosłam się do pracowników transgranicznych, bo takim pracownikiem nie jestem. Nie piszecie, że zmiany w Rozporządzeniu dotyczą pracowników transgranicznych. Piszecie, że osoby pracujące w UK będą zwolnione z kwarantanny, a to nieprawda.

  • Londynczyk
   18 maja, 09:39

   tak to prawd a dzwoniłem do ambasady u potwierdzili to.
   jeśli przedstawi się dokument potwierdzajacy zatrudnienie to oficer SG moze odstapic od nalozenia kwarantanny Ale też nie musi to tylko zależy od oficera który nas w danej chwili kontroluje

  • Michał em
   18 maja, 10:14

   Przed chwilą dzwoniłem do SG. Nie ma obowiązeku kwarantanny. Na granicy trzeba pokazać dowód zatrudnienia np. Kontrakt

  • Eh
   18 maja, 10:51

   Ok czyli przykładowo z Niemiec wjadę,pokazując zatrudnienie w Niemczech.brak kwarantanny?i co mam powiedzieć że na urlop jade? A co spowrotem? Czy przy wjeździe spowrotem do Niemiec dostanę kwarantannę?

  • Edek
   18 maja, 11:46

   Polsat, to stacja niemiecka, dzwońcie do polskich urzędów, a nie czytajcie i oglądajcie coś, co udaje że jest polskie

  • JA
   18 maja, 12:32

   Edek, lepsza taka niż telewizja partyjna rodem z Korei TVPiS...

  • Jarek
   19 maja, 08:25

   G.. prawda. W niedziele rano wjechalem do Polski z rodzina i 2tygodnie kwarantanny.

  • Klara
   19 maja, 21:37

   Dziennik ustaw z 16 maja mówi że po przekroczeniu granicy w PL zwolnieni z kwarantanny są ci którzy pracują w krajach UE i EOG(EEA) (UK należy do EEA do 31 Grudnia 2020). Należy udokumentować wykonywanie czynności zawodowych. Gdy przekraczasz granice ze studentem, dzieckiem w wieku szkolnym czy przedszkolnym sytuacja wydaje się być inna ponieważ dziennik pisze iż takowe osoby są zwolnione z kwarantanny gdy pobierają naukę w PL lub PAŃSTWIE SĄSIADUJĄCYM.

  • Widzik
   22 maja, 16:45

   Nie można na URLOP do Polski wjechać bez kwarantanny.
   Tutaj FAQ z ministerstwa magii:
   https://www.gov.pl/web/dyplomacja/najczesciej-zadawane-pytania-w-sprawie-nowych-zasad-dotyczacych-przekraczania-granic
   "Niestety, osoby mieszkające i pracujące na stałe w innych państwach UE i UK nie będą mogły być obecnie zwolnione z kwarantanny. Z kwarantanny zwolnione są tylko osoby przekraczające granicę RP z państwami UE, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w innym państwie UE, UK."

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama