Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komisja Europejska potwierdza postęp w rozmowach z UK ws. protokołu północnoirlandzkiego

Komisja Europejska potwierdza postęp w rozmowach z UK ws. protokołu północnoirlandzkiego
Czy uda się przełamać impas i osiągnąć nowe porozumienie Wielkiej Brytanii z UE dotyczące Irlandii Północnej? (Fot. Getty Images)
Unia Europejska poczyniła postępy w rozmowach z Wielką Brytanią w sprawie protokołu dotyczącego Irlandii Północnej, ale trudności pozostają - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.
Reklama
Reklama

"Odbudowaliśmy zaufanie w stosunkach z Wielką Brytanią. Im większe mamy zabezpieczenia, tym większą elastyczność może zaoferować UE" - przekazał Marosz Szefczovicz.

"Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie celne, dotyczące towarów wwożonych do Irlandii Północnej, które może zakończyć spór o protokół północnoirlandzki" - podał z kolei brytyjski dziennik "The Times".

Według tej gazety, Bruksela zaakceptowała propozycję, pozwalającą uniknąć konieczności rutynowych kontroli produktów przeznaczonych dla tej prowincji. Porozumienie ma być w dużej mierze wzorowane na brytyjskich propozycjach, dotyczących systemu zielonych i czerwonych pasów.

Towary przeznaczone dla Irlandii Północnej byłyby wpuszczane bez rutynowych kontroli, a towary przeznaczone do dalszego wywozu do Republiki Irlandii przechodziłyby formalności celne w północnoirlandzkich portach. Dane dotyczące ruchu pojazdów byłyby przekazywane UE, a Wielka Brytania miała się zgodzić na prowadzenie dochodzeń w sprawie wszelkich podejrzanych działań.

Ponadto - jak podał "Times" - Bruksela zgodziła się, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) mógł orzekać w sprawach dotyczących Irlandii Północnej tylko wtedy, gdyby sprawa została skierowana do niego przez tamtejsze sądy. Wcześniej Bruksela nalegała, by Komisja Europejska mogła kierować sprawy bezpośrednio do TSUE.

W ramach planu, Wielka Brytania i UE wynegocjowałyby odrębną długoterminową umowę, obejmującą eksport mięsa, żywych zwierząt i innych produktów do Irlandii Północnej, przy czym Wielka Brytania zgodziłaby się na utrzymanie unijnych standardów weterynaryjnych w odniesieniu do towarów eksportowanych do tej prowincji.

Czytaj więcej:

Szefowa KE: Możemy znaleźć rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki

Media: Bliski koniec sporu o protokół północnoirlandzki

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama